Šéf MMF: Budoucnost evropské ekonomiky nikdy nebyla tak nejistá

Ženeva - Podle šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna je situace v Evropě nadále znepokojující. Klíčová osoba MMF se takto vyjádřila při veřejné diskuzi OSN v Ženevě. Podle něj ale za finanční problémy některých zemí euro nemůže. Celý proslov šéfa klíčové mezinárodní finanční instituce, který v Ženevě zazněl, by se dal ve zkratce shrnout třemi slovy - žádný velký optimismus.

„Situace v Evropě zůstává nadále znepokojující a budoucnost je ještě více nejistá než kdy jindy,“ hýřil Dominique Strauss-Kahn pesimismem. Podle jeho názoru dluhové potíže Řecka a Irska zdůraznily nutnost přijmout efektivnější opatření, která vyřeší finanční potíže zemí. To, že protikrizový mechanismus byl spuštěn až příliš pozdě, ale podle něj může vést ještě k další krizi. Dominique Strauss-Kahn ale upozornil, že euro ke zhoršení dluhových potíží nevedlo.

Dominique Strauss-Kahn

„Pro mě euro není příčinou potíží.“

Strauss-Kahn se domnívá, že eurozóna musí zapracovat především na posílení rozpočtových pravidel. Brusel se podle něj ale současně musí zaměřit na to, aby země kontroloval, jestli jsou nařízení dodržována.

Šéf MMF ve svém projevu reagoval na nedávné a stále aktuální problémy Řecka, Portugalska a Irska. Ministři financí Evropské unie v Bruselu formálně schválili finanční pomoc pro Irsko tento týden, Řecko jako první země platící eurem nucená požádat o finanční pomoc již kohoutky s evropskými miliardami začalo čerpat v posledních měsících.