Řidiči, kupujte známky, viněty příští rok nebudou, vzkázal Senát

Praha - Elektronické dálniční viněty pravděpodobně nebudou zavedeny od příštího roku, ale nejdříve až za pět let. Odklad dnes schválil Senát, pro jeho platnost chybí už jen podpis prezidenta. Pro řidiče osobních aut to bude znamenat, že by nadále používali dosavadní papírové dálniční známky. Vinětám zlomila vaz především jejich cena. Podle kritiků by na nich stát inkasoval mnohem méně, než kolik nyní vybere na dálničních známkách. Nižší výnosy pro stát přiznal i Kapsch, který měl být výhradním dodavatelem vinět.

Ministerstvo dopravy roční papírové známky dalo do prodeje tradičně na počátku prosince, měsíční a desetidenní známky se budou prodávat až od ledna. Karel Hanzelka z ministerstva dopravy už dříve uvedl, že úřad kalkuluje s tím, že zatím stále platné ustanovení o vinětách se týká až ledna, tudíž nyní je nalepovací známky možné prodávat. Do ledna by se přitom mělo stihnout definitivní schválení odkladu vinět. Ceny známek se nemění, celoroční kupon stojí 1 200 korun, měsíční bude stát 350 korun a desetidenní 250 Kč. Letošní známky platí až do konce ledna 2011.

Viněty jsou prý předražené

Odpůrci vinět argumentují hlavně tím, že systém je předražený. Odkladem stát podle senátora ČSSD Karla Korytáře ušetří osm miliard korun. Podle expertů to mělo být dokonce devět až 11 miliard korun. Odklad poskytne čas „pro řádný přechod z mikrovlnného na satelitní systém výběru mýtného u osobních automobilů na dálnicích a rychlostních komunikacích“, uvedl Korytář.

S tím, že by byl systém přehnaně nákladný, nesouhlasí společnost Kapsch. Šestileté náklady na zavedení a provoz vinět vyčíslila na necelých pět miliard korun. Podle údajů firmy z června letošního roku by zavedení a provoz vinět byly ročně o půl miliardy dražší než u klasických známek. Zároveň by prý ale ubylo neplatičů, takže celkový výnos pro stát by byl po zavedení vinět ročně nižší jen o 200 milionů korun ve srovnání se známkami.

Zavedení vinět od příštího roku schválila sněmovna loni v červnu přes nesouhlas svého hospodářského výboru. Proti byl také Senát, ale poslanci ho přehlasovali. Návrh sněmovně předložili v srpnu 2008 tehdejší předseda hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS), jeho stranický kolega a současný poslanec Pavel Suchánek a tehdejší místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL).