Senátoři přiřkli část daní elektráren obcím

Praha - Obce a kraje by mohly mít podíl z daní, které odvádějí jaderné a tepelné elektrárny na jejich území. Počítá s tím senátorská novela zákona o rozpočtovém určení daní, s níž se dnes horní komora ztotožnila. Předlohu, kterou vypracovali zástupci ODS a ČSSD, tak nyní dostane k projednání sněmovna. Novela ale zřejmě narazí na odpor ministerstva financí. Pokud by byla schválena, připravila by totiž státní rozpočet o půl miliardy korun ve prospěch ostatních veřejných rozpočtů.

Kraje, na jejichž území elektrárny jsou, by podle novely měly dostávat šest korun z každé megawatthodiny. Obce v okolí elektráren by měly nárok na 1,50 Kč ze stejného množství elektřiny. Další příspěvek by měly dostávat obce v havarijním pásmu elektráren. Spoluautor novely Vítězslav Jonáš (ODS) uvedl, že je to přerozdělení financí z již odvedené daně a neprojeví se v cenách elektřiny, jak se obávali někteří kritici. Novela by podle Jonáše mohla přinejmenším přispět k přípravě nové podoby rozpočtového určení daní.

Podle předkladatelů má novela krajům a obcím zajistit stabilní a zákonem zaručený objem finančních prostředků. Nebyly by tak už závislé na nahodilých a nenárokových příspěvcích od elektrárenských společností. Podíl na daních by krajům a obcím podle tvůrců předlohy kompenzoval omezení v jejich rozvoji, které musí kvůli elektrárnám strpět.

Kritici: Podíl na dani by znamenal nesystémovou dotaci

Předsedkyně senátorského Klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová dnes řekla, že novela je nesystémové. Dvěma stovkám obcí, jichž by se týkala, v podstatě pouze založí nárok na dotaci ze státního rozpočtu, uvedla. „Je to typicky lobbistický zákon pro některé obce a některé kraje. Takto se to nedá řešit,“ přidal se senátor ČSSD Vladimír Dryml.

Obdobnou senátorskou předlohu, se kterou se Senát ztotožnil loni v prosinci, odmítla tehdejší vláda Jana Fischera a sněmovna ji v předvolebním složení už neprojednala. Podle Fischerovy vlády návrh fakticky zaváděl jen další platbu ze státního rozpočtu a byl nepřímou novelou zákona o podnikání v energetice, když ukládal povinnosti elektrárenským společnostem.