Češi se na důchod připravují častěji než Američané

Praha – Většina pracujících Čechů očekává, že půjdou do důchodu v 64 letech. Téměř tři čtvrtiny pracujících ale se zvyšováním důchodového věku nesouhlasí. Penzi by si chtěli totiž užívat už o celých 6 let dřív. Vyplývá to z nejnovějších výsledků mezinárodního průzkumu AXA Retirement Scope. 93 procent ekonomicky aktivní populace považuje za nutnost se na důchod dobře finančně připravit, hned dvě třetiny jej vnímají dokonce jako začátek finančních problémů a omezení.

S důchodem mají Češi podle průzkumu spojeny spíš pozitivní věci. Od této životní etapy si slibují třeba víc času na setkávání se svými přáteli. Zároveň si ale uvědomují, že se nemohou spoléhat jen na stát a musí se na penzi sami finančně připravit. „Češi určitě vnímají velmi intenzivně toto téma. Hlavně se to projevuje mezi pracující generací, kde Češi patří mezi jeden z národů, který o tom nejvíc přemýšlí, řeší to a připravuje se na důchod,“ uvedl finanční ředitel skupiny AXA ČR a SR Mojmír Boucník.  

Mojmír Boucník, ředitel skupiny AXA:

„Češi jsou si vědomi toho, že se penzijní systém potýká s velkými problémy, mnoho z nich se na důchod připravuje a nespoléhá pouze na státní systém důchodového zabezpečení. To je dobrý základ pro připravovanou důchodovou reformu.“

Na druhou stranu ale většina Čechů nemá informace o tom, jak se o ně stát ve stáří postará. V tom, jaký bude po odchodu do penze jejich příjem, nemají vůbec jasno. Dostatečný příjem očekává jen 35 procent pracujících. V porovnání se západní Evropou si tak Česko nestojí vůbec dobře. V průměru to totiž bývá o 18 procent více. Podobný rozdíl panuje i u současných důchodců. Za dostatečné považuje své příjmy 46 procent z nich, zatímco na západě je to celých 57 procent.

Dva ze tří pracujících pak důchod vnímají jako začátek finančních problémů a řady omezení. Rostou také obavy z tzv. věkové diskriminace. „Lidé, kteří jsou ještě ekonomicky aktivní, když přemýšlejí o důchodu, tak se obávají, a to je třetina z nich, že ztratí společenskou prestiž, a že tedy budou vytlačeni na okraj společnosti,“ upozornil děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Ladislav Rabušic.

Mladí Češi se o svou budoucnost ve stáří bojí mnohem víc než předchozí generace. Zatímco u současných důchodců se na penzi připravovala sotva polovina, teď už je to 74 procent lidí v produktivním věku. To je rekordní v porovnání se západní Evropou i postkomunistickými zeměmi.

Důchod a finanční problémy
Důchod a finanční problémy