Škodovka a Volkswagen si vyměnily snubní prsteny

Praha – Psal se 9. prosinec 1990, když tehdejší česká vláda rozhodla o tom, že se mladoboleslavská automobilka Škoda dostane pod křídla německého Volkswagenu. Ze zastaralé a stagnující firmy, která v té době bojovala s předlužením, se pod vedením německého koncernu v následujících letech opět stala automobilka se světovou pověstí.

Hledání ekonomicky silného partnera pro Škodovku vyčerpanou vývojem favoritu zahájila vláda v roce 1990. Z původních 24 a později 12 možných partnerů vybrala v srpnu 1990 koncern VW a francouzsko-švédské konsorcium Renault/Volvo. Prodej automobilky vyvolával velké vášně. Favorizovaný Renault nechtěl zachovat značku a dál jí budovat. V mladoboleslavských továrnách by zřejmě vyráběl své vlastní modely.

Jako zachránce automobilky tak nakonec vláda určila Volkswagen. Ten pak v dubnu 1991 koupil první podíl ve Škodovce – 31 procent, zbytek pak postupně získal do roku 2000.

Výběr Volkswagenu se ukázal být dobrou volbou. Díky rozsáhlým investicím a změně řízení automobilka v průběhu devadesátých let ve světě napravila reputaci poškozenou v dobách socialismu.

Dnes škodovky porážejí v testech nejen francouzská auta, ale i vozy mateřské automobilky. Firma píše jeden rekord za druhým – jen letos do listopadu prodala přes 700 tisíc aut – tuto hranici překonala vůbec poprvé v historii. Vedení koncernu se ale údajně na úspěchy Škodovky dívá dvojznačně – bojí se, že ohrozí i samu mateřskou automobilku. To ale firma popírá – a brzy se chystá prolomit milionovou hranici.

0Škoda je jednou z nejstarších automobilek na světě; její tradice sahá až do roku 1895, kdy byla založena firma Laurin & Klement, vyrábějící původně jízdní kola. O čtyři roky později zahájil podnik výrobu motocyklů, první auto vyjelo z továrny v roce 1905 a pár let nato se firma zařadila k největším výrobcům automobilů v Evropě.

Po válce se ale automobilce v sílící konkurenci už moc nedařilo, a tak ji v roce 1925 zakladatelé prodali plzeňské Škodovce. Zestátnění v roce 1945 přineslo Škodě osud shodný s většinou průmyslových podniků. Orientace na Sovětský svaz a země RVHP znamenala ztrátu pozic, socialistické hospodářství přineslo stagnaci. Nelichotivé pověsti se Škoda začala zbavovat až po zařazení do koncernu VW.

Laurin & Klement - Škoda 110
Zdroj: Wikipedia.org