Mark Zuckerberg se vrhá do hlubokých vod filantropie

New York - Spoluzakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se zařadil do elitní společnosti miliardářů, kteří dávají alespoň polovinu svých příjmů na charitu. V šestadvaceti letech se tak stal nejmladším členem klubu. Zuckerberg se připojil ke kampani Giving Pledge, kterou vede Bill Gates se svou ženou Melindou a Warrenem Buffettem.

Mark Zuckerberg tvrdí, že soukromí je přežitek dvacátého století, a popularita Facebooku to jen potvrzuje. Své profily už si na této sociální síti zřídilo přes půl miliardy lidí z celého světa. A peníze, které na Facebooku utratí, nyní půjdou na charitu.

Mark Zuckerberg

„Lidé většinou s charitou čekají až na konec své kariéry. Na co ale čekat? Ty problémy jsou tady už teď.“

Zuckerberg ale nebyl sám, kdo se z IT světa k výzvě připojil. Mezi novými dárci jsou i spoluzakladatel portálu AOL Steve Case nebo finančník Carl Icahn, který je kromě jiného významným podílníkem v portálu Yahoo. „Nejde o peníze ani o majetek. Jde o to, že tito lidé chtějí pomoci společnosti. Vrátit jí to, co jim dala,“ říká Dough White, ředitel University of New York.

Největšími dárci jsou ale stále Bill Gates a Warren Buffett. Buffett uvedl, že věnuje na charitu 99 procent svého majetku, který se dnes pohybuje kolem 47 miliard dolarů. Gates se po odchodu z vedení Microsoftu věnuje filantropii naplno a do své nadace už vložil přes 28 miliard.