Stát hodil Sdružení obrany spotřebitelů záchranné lano

Praha - Sdružení obrany spotřebitelů dnes vzalo zpět svůj návrh na povolení oddlužení, který toto největší spotřebitelské sdružení v zemi zaslalo soudu začátkem listopadu kvůli neproplacení části státní dotace na letošní rok. Sdružení o vyhlášení insolventního řízení požádalo proto, že dlužilo více než 800 tisíc korun na mzdách svým zaměstnancům a dalších asi 900 tisíc korun činily jeho závazky vyplývající z faktur. Situaci nakonec zachránilo samo ministerstvo, když sdružení přislíbilo, že mu chybějící peníze poukáže.

Krajský soud v Praze zahájil se sdružením insolvenční řízení 8. listopadu poté, co sdružení od ministerstva průmyslu a obchodu na letošní rok nedostalo zbývajících 2,3 milionu korun. Peníze mělo sdružení podle svých slov dostat na konci srpna.

Mluvčí ministerstva Pavel Vlček zdůvodnil pozastavení dotací tím, že sdružení neodstranilo nedostatky zjištěné při kontrole financovaného projektu. „V podstatě tedy neprokázalo účelné nakládání se státní dotací,“ upozornil Vlček. Ve sdružení navíc v září propukl spor o to, kdo stojí v jeho čele. Nárok na vedoucí posty si totiž po zasedání republikového shromáždění dělaly dvě rozličné členské skupiny. Podle Vlčka poté nebylo jasné, kdo za sdružení může uzavírat smluvní vztahy.

Ministerstvo a sdružení našli řešení

Nakonec se ale obě instituce domluvily. „Po dohodě s ministerstvem dnes stahujeme žádost o insolvenci. Potvrzenou žádost od soudu pak v úterý předám ministerstvu, které by nám mělo uvolnit peníze,“ uvedl předseda sdružení Ivan Urban. Vyplacená částka podle něj bude sice nižší než 2,3 milionu korun, avšak bude stačit na zaplacení závazků uvedených v návrhu na oddlužení.

Sdružení požádalo o změnu podmínek projektu, na který měla být poskytnuta uvedená dotace. „Chce si samo snížit už přislíbenou dotaci tak, aby pokryla ty aktivity, které do konce roku opravdu stihne udělat. Žádost o změnu projektu je nyní v procesu vyhodnocování,“ uvedl Vlček.

Kvůli insolvenci dala výpověď řada zaměstnanců sdružení

Urban připustil, že finanční problémy, se kterými se sdružení v posledních několika měsících potýkalo, můžou mít vliv na jeho činnost. „Někteří lidé totiž ukončili pracovní poměr, protože nevěděli, jestli dostanou peníze, nebo ne,“ podotkl Urban, podle kterého vedení sdružení situaci po zastavení insolvenčního řízení vyhodnotí.

Sdružení obrany spotřebitelů je nevládní, nezávislé a neziskové občanské sdružení. Svou historii začalo psát v roce 1993. Ve 12 krajích sdružení provozuje informační centra, vydává časopis SOS magazín a zároveň spravuje informační spotřebitelský portál Spotrebitele.info.