I slovo může srazit na kolena banku, zemi a možná i Evropu

Paříž/Brusel – Eurozóna má problémy. Začalo to finanční krizí, která zatížila rozpočty jejích členů, a pokračovalo to pádem Řecka a posléze Irska do dluhové pasti, ze které by se jen těžko dostávaly bez pomoci. Řada politiků se sice snaží uklidňovat finanční trhy svými vyjádřeními, že se nic tak strašného neděje, avšak sem tam jim to někdo pokazí. V minulých dnech se mohla situace eura silně zhoršit nikoli zásluhou bezradnosti politiků. Tragédii mohla způsobit fotbalová a mediální celebrita Eric Cantona. Podle některých evropských institucí mohla eurozónu svými neuváženými výroky srazit na kolena i německá kancléřka Angela Merkelová.

„Prostě jděte u vás na vsi do banky a vyberte si své peníze. Když to udělá dvacet milionů lidí, systém se zhroutí. Bude to bez krveprolití, bez výstřelů,“ zdůraznila bývalá hvězda Manchesteru United. Touto výzvou chtěl Cantona vyvolat bankovní krizi, která by bankéře potrestala za to, že hazardovali s penězi střadatelů a přivedli finanční systém ke kolapsu. A sám šel hned příkladem. Svou banku BNP Paribas informoval, že bude vybírat víc než 1 500 eur. Takové výběry je totiž nutné hlásit předem.

„To, jak dnes jednají, to se musí změnit. Když mluvím o revoluci, nemám na mysli povstání a zabíjení. To není zapotřebí. Dá se to všechno udělat jednoduše. Co je dnešní systém? Točí se kolem bank. Je postaven na jejich moci. Takže může být poražen vlastní zbraní. Místo do ulic půjdou miliony lidí do bank pro své peníze,“ brojil Cantona sice jen v rozhovoru pro provinční deník, přesto však vyvolal úlek a obavy na celofrancouzské úrovni. S napětím se čekalo na fronty před dveřmi bank. A to nejen ve Francii. Nevytvořily se nikde – nejspíš ale jen díky špatnému načasování. Lidé mají před Vánocemi jiné starosti.

Evropskou ekonomikou otřásla německá kancléřka

Z pohledu řady nadnárodních institucí tak bylo pro Evropu zmítanou jednou krizí za druhou mnohem horší dobře míněné vyjádření německé kancléřky Angely Merkelové. Ta požadovala, aby i soukromí investoři napříště nesli náklady případné záchrany problémových zemí EU z dluhové krize. Podle Banky pro mezinárodní platby (BIS) i Evropské investiční banky (EIB) nakonec její požadavky vedly k nutnosti poskytnout mezinárodní pomoc Irsku.

„Prudký růst spreadů (rozdílů mezi výnosy dluhopisů příslušné země ve srovnání s německými výnosy) začal 18. října, kdy se vlády Francie a Německa shodly na krocích, které by umožnily uvalit na dluhopisy srážky, kdyby určitá vláda nebyla schopna obsluhovat svůj dluh,“ konstatovala BIS ve své čtvrtletní zprávě.

Philippe Maystadt, šéf EIB

„V tom základním měla Angela Merkelová naprostou pravdu, když žádala, aby se v rámci stálého krizového mechanismu po roce 2013 účastnil záchrany členských zemí i soukromý sektor. Ovšem způsob, jakým to bylo prezentováno, způsobil totální zmatek.“

Podobného názoru je také předseda řídicího výboru Evropské investiční banky Philippe Maystadt. Ten obvinil Merkelovou a její vládu ze špatné komunikace, která zhoršila situaci na dluhových trzích. V rozhovoru pro francouzský list Les Echos prohlásil, že kancléřka způsobila svými nejednoznačnými návrhy „totální zmatek“, který trhy vyděsil. Irsko se pak už bez pomoci neobešlo.