Unie hodlá pomoct producentům vepřového

Brusel - Pomocnou ruku producentům vepřového masa zřejmě hodlá podat Evropská unie, podobně jako v minulosti pomohla výrobcům mléka. Podle náměstka ministra zemědělství Juraje Chmiela jde o reakci na to, že produkce vepřového v unii stále klesá. Například jen v Česku se za šest let jeho členství v EU snížila o 40 procent.

V nejbližší době by evropská sedmadvacítka měla sestavit expertní skupinu, jež má v co nejrychlejší době nalézt řešení. Stejným způsobem unie postupovala v případě výrobců mléka, kteří tak například nově budou moci vytvářet velké organizace, jež budou vyjednávat smlouvy se zpracovateli. Využitý postup má zabránit opakování propadu výkupních cen mléka, který v loňském roce postihl zemědělce.

Česko je pro podporu vepřového

„Na základě relativní úspěšnosti této pracovní skupiny na vysoké úrovni se zvažuje zřízení něčeho podobného pro vepřové. Česká republika toto plně podporuje,“ uvedl náměstek. Podle Chmiela existují náznaky, že producenty vepřového čekají v dohledné době problémy: „Podle informací, které mám, s vepřovým může být ještě větší problém než s mlékem.“

Do Česka se v loňském roce dovezlo 177 tisíc tun vepřového masa, což představuje zhruba 40 procent spotřeby. V případě, že se částečně nevyrovnají podmínky českých chovatelů s unijními, klesne letos podle zemědělců soběstačnost Česka u vepřového masa pod 50 procent. Ještě před vstupem země do EU domácí chovatelé například v roce 2003 pokryli celý český trh a vyvezli ještě zhruba pětinu masa.

Dlouhodobý propad živočišné výroby v ČR plánuje ministerstvo zemědělství zvrátit, proto ministr Ivan Fuksa (ODS) koncem listopadu ustavil čtyři pracovní skupiny. Jedna z nich má řešit právě problémy chovatelů prasat, konkrétní návrhy by měla předložit během prvního čtvrtletí příštího roku. „V případě vepřového je pět minut po dvanácté, nicméně to vítáme,“ komentoval krok Jan Veleba, prezident Agrární komory.

Mléko
Zdroj: cookinglight.com
Autor: Randy Mayor