Třináctým platem potěší zaměstnance téměř čtvrtina firem

Praha – Kondice českých firem se ruku v ruce s mírným hospodářským oživením lepší. 13., nebo dokonce 14. platy vyplatí letos 23 procent z nich. Dalších 55 procent pak pošle svým zaměstnancům alespoň prémie nebo roční odměny. Naopak žádné odměny ani celoroční benefity nečekají personál 22 procent společností. Vyplývá to z průzkumu, který provedla společnost LMC mezi téměř 200 firmami.

Oproti loňsku se situace zlepšila, peněz na účtech firem je více a řada z nich už ani nebojuje s existenčními problémy. Přesto si podniky vyplácení odměn stále drží na uzdě. „V současné ekonomické situaci v České republice si neumím představit firmu, která by plošně svým zaměstnancům vyplácela ještě navíc 13. i 14. plat,“ upozornil obchodní ředitel společnosti Jobs.cz Milan Jasný.

Nutnou podmínkou pro vyplácení bonusů obvykle bývá splnění hospodářských cílů, tedy dosažení určitého zisku firmy či obratu. Druhá část odměn je pak vázána na osobní výkon zaměstnance. „Roční bonusy začínají na nějakých 5 procentech. Nejčastější případ je 5 až 10 procent,“ uvedl Jasný s tím, že na vysokých manažerských pozicích nejsou výjimkou ani bonusy ve výši 25 procent platu.

Mezi firmami, které letos vyplatí 13. plat je například uhelná skupina Czech Coal. Dvě těžební společnosti ze skupiny - Litvínovská uhelná a Vršanská uhelná – vyplatí zaměstnancům na odměnách a bonusech v průměru 22 500 korun, o něco nižší částku, necelých 18 000 korun, obdrží zaměstnanci servisní společnosti Coal Services. Celkem skupina vyplatí téměř 60 milionů korun.