Francouzská bankovní daň může stát Komerční banku 70 milionů ročně

Praha - Francie chystá bič na dceřiné firmy francouzských bank v zahraničí, mezi nimi například i na „českou“ Komerční banku (KB). Ty by mohly od příštího roku platit bankovní daň. Podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) by návrh bankovní daně francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho mohl KB stát 70 milionů korun ročně. V případě, že se k Francii připojí další země, může bankovní daň spustit i Česká republika.

„Odvod se podle dostupných informací týká i dceřiných společností v zahraničí,“ prohlásil mluvčí ministerstva financí Jakub Haas. Podle něj ministerstvo financí bankovní odvody v zahraničí sleduje, ovšem analýzy veřejnosti neposkytne.

KB prý Francii nic posílat nebude

Komerční banka jako dceřiná firma francouzské Société Générale uvedla, že nebude mít povinnost Francii nic odvádět. Poslání peněz své mateřské firmě však ústy mluvčí Moniky Klucové nevyloučila: „Komerční banka dle našich informací nebude poplatníkem této francouzské daně a nebude mít povinnost odvodu daně francouzskému státu.“

Přestože si Česko v Bruselu jako jediné z Evropské unie vymínilo, že žádnou bankovní daň na svém území nezavede, nyní dle deníku hrozí, že daň na některé české banky přece jen dopadne. Mohou za to nejednotná pravidla, podle kterých některé země EU daň zavádějí. „Systém bankovního odvodu bude spouštěn v EU nekoordinovaně, každá země to udělá podle svého,“ prohlásil Mojmír Hampl, viceguvernér České národní banky.

Česko přitom svůj odmítavý postoj k bankovní dani může změnit, pokud by si ostatní státy z českých bank prostřednictvím mateřských skupin vytahovaly peníze pro záchranu svého bankovního sektoru, nebo dokonce na zahojení vlastních rozpočtů.

Původně měl být koncept bankovní daně celoevropský, ale ukázalo se, že každá země má jiné důvody, proč jej zavést či nezavést. Například Německo od bank bude vybírat peníze do záchranného fondu, který má sloužit k budoucí záchraně bank v problémech. Francie si zase výběrem chce vylepšit příjem do státního rozpočtu.

Také za dalšími velkými českými bankami stojí zahraniční vlastníci. Matkou ČSOB je belgická KBC, České spořitelny rakouská Erste Bank a UniCredit Bank italská UniCredit.

Banka Société Générale
Banka Société Générale
Více fotek
  • Banka Société Générale autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/134/13317.jpg
  • V bance autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1984/198344.jpg