Evropský průmysl se po propadu opět odrazil k růstu

Brusel - V průběhu října se průmysl v Evropské unii i v eurozóně po zářijovém propadu opět vrátil na růstovou křivku. Meziměsíčně vzrostl v zemích platících evropskou jednotnou měnou o 0,7 procenta a v celé evropské sedmadvacítce o 0,3 procenta, informoval Eurostat. Přitom ještě v září se průmyslová výroba snížila o 0,7 procenta, respektive 0,3 procenta.

Říjnová průmyslová výroba ve srovnání se stejným obdobím loňského roku v eurozóně povýšila o 6,9 procenta a v celé unii o 6,7 procenta. Průmysl však stále zdaleka nedosahuje rekordních úrovní z jara roku 2008, tedy z doby jen několik měsíců před propuknutím finanční a hospodářské krize. Výroba se nicméně pozvolna blíží dlouhodobým průměrům a v současnosti se pohybuje na úrovních roku 2004.

Průmysl rostl nejrychleji v Litvě, na opačném konci se ocitlo Irsko

V říjnu zaznamenaly nejrychlejší meziměsíční nárůst Litva o 9,7 procenta, Lucembursko o 6,4 procenta a Estonsko o 4,9 procenta. Průmyslová výroba silně rostla také v problémovém Řecku, kde se zvýšila o 3,6 procenta.

Naopak největší propad postihl Irsko. Zde v průběhu října průmyslová výroba klesla proti září o 4,8 procenta. Průmysl se ale silně propadal také v Dánsku o 2,8 procenta a na Maltě o 2,5 procenta. V Česku se výroba průmyslu v říjnu snížila o 0,3 procentního bodu.

Průmyslová výroba v EU a v eurozóně
Zdroj: Eurostat
Autor: ČT24