Irský ministr financí pobouřen, bankéři si navzdory krizi řekli o odměny

 

Dublin - Vedoucí pracovníci irské banky Allied Irish Banks (AIB) nedostanou bonusy v celkové hodnotě 40 milionů eur za práci odvedenou v roce 2008. Vyplacení odměn nařídil letos po stížnosti některých bankéřů soud. Irský ministr financí Brian Lenihan ale v noci na dnešek správní radě pohrozil, že na záchranu banky před krachem neuvolní už ani euro, jestli odměny vyplatí. Záchrana AIB už irskou vládu stála 3,5 miliardy eur a vzbudila vlnu kritiky daňových poplatníků, na které těžce doléhá ekonomická krize.

 

Lenihan poslal vedení banky dopis, ve kterém zdůraznil, že státní pomoc bude podmíněna nevyplacením přislíbených bonusů bez ohledu na to, kdy se o ně manažeři banky zasloužili. A banka jeho kritiku vyslechla. Podle rozhodnutí správní rady nevyplatí AIB na odměnách ani korunu. „Banka velmi oceňuje podporu, kterou doposud obdržela od státu a daňových poplatníků a potvrzuje, že bude na tuto podporu spoléhat ještě nějaký čas,“ uvedla banka v prohlášení oznamujícím rozhodnutí o zastavení výplaty odměn.

Irsko potopily jeho banky

Právě banky stály za zhoršením ekonomické situace Irska. Tamní bankovní sektor se dostal do problémů v souvislosti s finanční krizí a splasknutím domácí realitní bubliny a vláda musela na jeho záchranu vynaložit nejméně 45 miliard eur. Letos kvůli tomu dosáhl rozpočtový deficit Irska 32 procent hrubého domácího produktu, což představuje poválečný rekord celé Evropy. Nervozita na finančních trzích vyvolaná špatnou kondicí Irska pak zemi přinutila přijmout 85miliardovou pomoc Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie.

Z mezinárodní pomoci má zhruba 35 miliard eur opět směřovat do bankovního sektoru. Deset miliard dostanou bankovní domy ve formě okamžité kapitálové injekce, 25 miliard poslouží jako rezerva pro případ, že budou potřebovat další peníze.

Stát si na banky došlápne

Ministerstvo financí ale bankám jejich medvědí podíl na krizi nehodlá zapomenout. Minulý týden Lenihan prohlásil, že hodlá na budoucí odměny bankéřů uvalit 90procentní daň. Pomocí dalších dočasných zákonů má pak Irsko dostat větší pravomoci při restrukturalizaci bank a zmenšení rozbujelého sektoru. O zákonu, který umožní vládě přesouvat aktiva a závazky bank, má parlament jednat už ve středu. Norma by měla začít platit do konce týdne.

Návrh zákona, který státu dovolí banky likvidovat, kabinet předloží parlamentu do konce února. Zákony by měly mít dočasný charakter, vyprší koncem roku 2011.