Nad Belgií se vznáší varovný ukazovák – zhoršení ratingu

Brusel/Londýn - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's upozornila Belgii, že pokud brzy nezvolí novou vládu a pokud se bude nadále zhoršovat její finanční situace, do půl roku jí může snížit hlavní rating. Belgický státní dluh je nyní po Řecku a Itálii třetí nejvyšší v regionu. Jeho snižování příliš nepomáhá politická nestabilita. Neshody mezi Vlámy a Valony se totiž projevují i v hospodářské oblasti. V poslední době se proto stále častěji spekuluje o tom, že by právě Belgie mohla být další zemí, která se kvůli panice na finančních trzích neobejde bez pomoci eurozóny.

„Belgii bychom hlavní rating mohli snížit o jeden stupeň, pokud dojdeme k závěru, že nedostatek konsenzu povede k tomu, že vláda nebude schopna stabilizovat dluhovou trajektorii a přistoupit k reformám,“ poznamenala ve zprávě S&P. „Pokud Belgie brzy nezformuje vládu, můžeme sáhnout ke snížení ratingu, a to do půl roku,“ dodala agentura. S&P v současné době hodnotí hlavní rating Belgie známkou AA-plus. Rating krátkodobých závazků agentura stanovila na stupeň A-1-plus.

Zatímco většina evropských zemí se snaží škrtat, kde se jen dá, Belgičané stále nevyřešili spor o to, kdo bude vládnout jednomu smíšenému okresu poblíž Bruselu, kde vedle sebe žijí Vlámové i Valoni. Kvůli němu v dubnu podala demisi vláda premiéra Yvese Letermeho. Nový kabinet zůstává nadále v nedohlednu. Neshody mezi oběma skupinami panují i v hospodářské oblasti. Většina Vlámů prosazuje podobná úsporná opatření, k jakým se rozhodla Británie. Levicová koalice ovšem podobné škrty odmítá. Žádná ze stran nechce ustoupit.

Irský státní dluh překročil 100 procent hrubého domácího produktu. Kvůli tomu Belgie nesplňuje pravidla stanovená pro členy eurozóny Paktem stability a růstu, podle kterých nemá státní dluh překročit 60 procent HDP.

Finanční trhy ovšem na dnešní oznámení S&P, která patří do trojice nejvýznamnějších ratingových agentur, příliš nereagovaly. Euro posílilo na třítýdenní maximum na úrovni 1,3498 dolaru.