Drážní odbory se dohodly s vedením na zmrazení mezd, chybí ale Duškův podpis

Praha - Vedení Českých drah dospělo k dohodě s osmi odborovými centrálami a shodli se na nulovém růstu mzdových tarifů pro příští rok. Podle Federace strojvůdců vidí odbory smlouvu jako rozumný kompromis. Ovšem na kolektivní smlouvě chybí podpis zástupce Svazu odborářů služeb a dopravy (SOSaD), jeho předseda Jaromír Dušek nepovažuje jednání za ukončené. Smlouva tak nemůže začít platit, jak informovali zástupci odborů.

Vedení drah přitom přišlo v září s návrhem desetiprocentního poklesu tarifů. Kromě stagnace mezd odboráři souhlasili také například s hodinovým prodloužením týdenní pracovní doby.

Dušek odmítá zmrazení mezd kvůli inflaci

V letošním roce přerušil šňůru relativně klidných kolektivních vyjednávání z minulých let SOSaD, který mimo jiné žádal změnu pravidel, podle kterých se určují počty placených odborových funkcionářů. Svaz SOSaD uvádí, že pravidla diskriminují malé organizace. To ale ostatní odborová sdružení odmítla a podle Duška se tak jednání u tohoto bodu zadrhlo. „Nebyly tak projednány desítky dalších bodů,“ uvedl Dušek. Ten mimo jiné nesouhlasí se zmrazením nominálních mezd, neboť se podle něj příjmy železničářů reálně sníží kvůli inflaci.

Všichni zúčastnění mají na projednání sporných bodů čas do konce prosince, přesto bez podpisu zástupců všech odborových centrál nemůže smlouva vstoupit v platnost. Bez kolektivní smlouvy by se pak České dráhy vůči svým zaměstnancům řídily zákoníkem práce, který je však v některých ohledech výrazně tvrdší než drážní smlouva platící v současnosti.

Je rovněž pravděpodobné, že se vpodvečer bude podepisovat kolektivní smlouva u dceřiné společnosti drah pro nákladní dopravu ČD Cargo. Zde zřejmě zaměstnanci budou o týden dovolené kratší.