Ústavní soud: Insolvenční řízení s OP obsahovalo chyby

Brno - V insolvenčním řízení s OP Prostějov byly chyby, potvrdil Ústavní soud. Vyhověl tak stížnosti České spořitelny (ČS) a firmy Reico Investments Alfa proti postupu Krajského soudu v Brně. Obě společnosti patří k věřitelům oděvního podniku a vadilo jim, že je soud nenechal hlasovat na dubnové schůzi věřitelů. Firmy se tak nemohly zapojit do hlasování o odvolání insolvenčního správce.

V dubnu přitom chtěla Česká spořitelna hlasovat pro odvolání správce Jaroslava Svobody. Konkurz na OP je od pondělí nepravomocně zrušený a firma je zpět ve fázi reorganizace.

Brněnský krajský soud - OP a ČS tvořily koncern

soudkyně zpravodajka Vlasta Formánková:

„Je nezbytné, aby obecné soudy své myšlenkové konstrukce obhájily (…). Soud se nevypořádal s námitkou stran ohledně absurdnosti závěru o koncernu mezi stěžovatelkou a dlužníkem.“

Krajský soud v Brně nedokázal podle Ústavního soudu přesvědčivě odůvodnit své tvrzení o koncernu mezi Českou spořitelnou a Oděvním podnikem Prostějov. Právě kvůli údajnému koncernovému propojení nenechal soud spořitelnu hlasovat. Podle soudkyně zpravodajky Vlasty Formánkové postup krajského soudu výrazně omezil vliv České spořitelny. V případě firmy Reico Investments Alfa zcela chybělo odůvodnění.

S rozhodnutím Ústavního soudu je Česká spořitelna spokojená. „Vnímáme to tak, že se dnes rozhodovalo tom, zda argument o koncernu může takto zásadním způsobem ovlivnit hlasovací práva. Podle toho, jak to chápeme od Ústavního soudu, to znamená, že nemůže,“ prohlásil Daniel Hříbal, ředitel odboru restrukturalizace a vymáhání České spořitelny.

Krajský soud v pondělí shodou okolností vyhověl žalobě České spořitelny a zrušil rozhodnutí o prohlášení konkurzu na OP. Podle žaloby bylo insolvenční řízení přiděleno samosoudci Janu Kozákovi v rozporu se zákonem o soudech a soudcích. Insolvenční řízení se tak vrátilo do fáze reorganizace. Postup soudce Kozáka Česká spořitelna kritizovala i v ústavní stížnosti.

Soudce Kozák při sporné dubnové schůzi, kterou zkoumal Ústavní soud, rozhodl, že Česká spořitelna a Oděvní podnik tvoří koncern. Odůvodnil to tím, že ČS má rozhodující vliv na fungování OP. Proto soudce nenechal zástupce ČS hlasovat. Stejný postup se opakoval i v dalším vývoji kauzy.

Spořitelna s tvrzením o koncernu nesouhlasí. Krajský soud v Brně prý porušil ústavně zaručené právo vlastnit majetek i právo na spravedlivý proces a vychýlil rozhodovací poměry v insolvenčním řízení. ČS podala Ústavnímu soudu ještě další stížnost, o níž soudci dosud nerozhodli.

Celková pohledávka České spořitelny obnáší u prostějovského oděvního podniku zhruba 675 milionů korun. Podle insolvenčního rejstříku své pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů, kteří celkem žádají 2,15 miliardy korun. Spořitelna je přitom jediným zajištěným věřitelem, a má tak nevyšší šanci na vyplacení záruk. OP už koncem srpna ukončil sériovou výrobu. Koncem listopadu začalo výběrové řízení na prodej výroby na míru, poslední funkční části OP. Na začátku září OP zaměstnával 490 lidí. V dobách, kdy OP provozoval své pobočné závody, pro něj pracovala až desítka tisíc lidí.