Rekonstrukci domu může zkomplikovat přeměna balkonů na lodžie

Praha - Paneláková šeď z našich měst pomalu, ale jistě mizí. Paneláky, do kterých se třeba čtyřicet let neinvestovalo, se začínají oblékat do nového. Rekonstrukce se většinou chopili soukromí vlastníci bytů. O tom, jak rozsáhlou rekonstrukci domu odsouhlasit, jsme se už před časem věnovali. Jenže oprava se dá provést mnoha různými způsoby. Jak je to třeba v případě, že z původních malých balkonů, chce společenství vlastníků udělat velké prostorné lodžie?

„Společenství vlastníků chce z původních balkónů udělat lodžie,“ píše čtenářka Poradny ČT24. „Výbor našeho společenství ale tvrdí, že se tím změní plocha bytu, a tím pádem je potřeba stoprocentní souhlas vlastníků. Je to skutečně tak?“ ptá se.

A protože ani my v redakci nevíme všechno, zeptali jsme se odborníků. A začali jsme u architekta. Jaký je vlastně rozdíl mezi balkónem a lodžií? „Zjednodušeně řečeno, lodžie je vsazená do domu, zatímco balkón je vystrčený před fasádu domu,“ vysvětlil architekt Tomáš Bindr z ATELIERU 38. „Každopádně pokud počítáme užitnou plochu bytu (to je ta, která se prodává a je ukazatelem ceny za metr čtvereční bytu), do té se počítá jak plocha balkónu, tak i lodžie,“ doplnil. Podle právníků ale i toto hraje roli jen v některých případech.

„Podle zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek, pouze pokud by se jednalo o změnu stavby,“ sdělil advokát Pavel Nastis. „Takže pokud by se bouraly balkony a stavěly se lodžie, pak jde o změnu stavby, která si žádá stavební povolení, a je třeba souhlas všech vlastníků,“ dodal. Jde-li ale o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek.

V případě našich balkónů nejspíš půjde o drobné stavební úpravy a zasklení. A pouhým zasklením se z balkónu lodžie opravdu nedá udělat. „V daném případě se jedná o modernizaci a velikost bytu se tím rozhodně nezmění,“ potvrdil František Lebl, předseda Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR. Podle zákona tedy postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. V každém případě je ale nutné dodržovat stavebně právní předpisy. „Hlasování ve společenství nenahrazuje splnění povinností podle stavebního zákona, určitě bude nutné minimálně ohlášení stavebnímu úřadu,“ upozornil Lebl.

Pokud máte jakýkoli problém týkající se bydlení, můžete ho konzultovat se Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR, www.bytovadruzstva.cz. Obracet se můžete také na občanské poradny www.obcanskeporadny.cz , popřípadě na Sdružení nájemníků ČR www.son.cz.