Spediční firmy mají plné ruce práce, Vánoce jsou tady

Washington – Spediční firmy nevědí, kam dřív skočit. Nakupování dárků na poslední chvíli je opět tady a přepravci mají sice plné ruce práce, na výdělky si ale stěžovat nemohou. Aby všichni našli dárek pod stromečkem včas, pomáhají i přepravní společnosti. Každý si ale musí rozmyslet, co nakoupí nejpozději do 18. prosince. Po tomto datu už firmy totiž neručí za to, že stihnou balík doručit do Štědrého dne. Jedním z důvodů je i sněhová kalamita.

Čtvrtina Čechů letos kupuje dárky přes internet. Přes doručovací služby tak z internetových obchodů, domácností, ale i firem každodenně putuje až půl milionu zásilek.

Některé české obchody dokonce dnešním dnem vánoční rozvozy ukončily, jiné se k tomu chystají. I ti, kteří dávají šanci opozdilcům až do příštího týdne, ale upozorňují, že v takovém případě už nemusí být vánoční dodávka stoprocentní. „V tuhle chvíli už je většina dopravců ve skluzu jeden až tři dny. Ten skluz se bude určitě směrem k Vánocům zvyšovat,“ říká generální ředitel Mall.cz Marek Liška.

Video Rozhovor s Danielem Marešem
video

Rozhovor s Danielem Marešem

Kdo by chtěl přesto dárky objednat na internetu až 23. prosince, musí si vybrat zboží, které je na skladě, a osobně si ho vyzvednout na příslušné prodejně.

Ekonomika je na tom lépe, lidé nakupují více než loni

FedEx jen ve Spojených státech 13. prosince doručil 16 milionů balíků. Meziročně to je o 12 procent více. „Lidé chtějí, aby se jejich dárky dostaly na místo včas. Letos je kupodivu začali posílat dříve než loni. Je jich strašně moc, což nám naznačuje, že se ekonomika zlepšuje,“ tvrdí manažer z firmy Neil Connolly.

Dopravní analytik Standard & Poor's Jim Corridore:

„Dopravce jako je FedEx a UPS teď vidíte ve Spojených státech na každém rohu. Ukazuje to na růst domácí ekonomiky - lidé více nakupují.“

O Vánocích FedEx počítá s tím, že přepraví až 223 milionů balíčků. A nebude sám. Na svátky se připravují i další spediční společnosti. Zaměstnanci UPS se připravují především na 22. prosince. Ten den doručí nejspíš 24 milionů balíků. Poptávku po dovozu zboží až do domu ještě zvyšují akční nabídky obchodů. Až 85 obchodníků na internetu láká své zákazníky na to, že za dopravu nezaplatí ani cent. Loni to ještě bylo o šest procent prodejců méně.

Vánoční nákupy
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24