Nespokojení hasiči a policisté stáli proti kolegům ve službě

Praha - V centru Prahy se sešlo na 200 nespokojených hasičů a policistů. Od stanice metra Malostranská se vydali k Poslanecké sněmovně, která měla schvalovat ve třetím čtení návrh úsporného státního rozpočtu pro rok 2011.  Hasičům a policistům se nelíbí plánované úspory, které by podle jejich slov mohly v příštím roce snížit bezpečnost celého státu. Demonstrovat se ale dnes nebude jen v Praze. Pod taktovkou odborů se protesty proti úsporným opatřením očekávají v řadě evropských zemí. Generální stávka má postihnout například Řecko. Demonstrace se očekávají také v Bruselu.

Pochod protestujících začal krátce před devátou hodinou ranní u stanice metra Malostranská. Komplikovali ho ale přímo jejich kolegové - policisté, kteří se demonstrace neúčastnili. Demonstrantům zahradili cestu, protože podle nich porušili zákon o shromažďování. Demonstranti ale výzev neuposlechli a pokračovali dále před budovu parlamentu. Podle policie se v centru metropole pohybovalo na 200 demonstrantů, organizátoři akce ovšem hovoří o tisícovce nespokojených.

Před sněmovnou troubili sirénami. Na transparentech nesli nápisy: „My vás chráníme, vy nás likvidujete, vaši hasiči“ nebo „Sobě víc, nám nic, styďte se“. Do sněmovny pak demonstranti chtěli poslat 80 svých zástupců. Právě tolik míst je totiž vyhrazeno veřejnosti. Sněmovna ale nakonec jednání o rozpočtu přerušila. Zhruba hodinovou protestní akci pořadatelé rozpustili po výzvě magistrátu.

Video Rozhovor s Milanem Štěpánkem
video

Rozhovor s Milanem Štěpánkem

Policisté a hasiči proti škrtům

Státní rozpočet, o kterém dnes mají poslanci jednat, vzal bezpečnostní složky zkrátka. Policisté mají dostat o téměř pět miliard méně než letos. Hasiči přijdou o více než miliardu korun. „V letošním roce odejde 2 500 policistů z důvodů právě současné situace. V dalších dvou letech jich má odejít řízeně 2 000, abychom dosáhli podle někoho vysněného počtu 40 tisíc policistů. Tento údaj nevychází z žádné analýzy,“ prohlásil předseda policejních odborů Milan Štěpánek. 

Hasiči a policisté chtěli protestní akcí podpořit pozměňovací návrh poslance za ČSSD Martina Peciny. Hasičům chce přidat 700 milionů, policii miliardu a tři sta milionů korun. „Pan policejní prezident nám sdělil, že potřebuje nutně miliardu tři sta milionů na doplnění věcí, které jsou naprosto nezbytné. To znamená, aby se mohlo topit, svítit, aby tekla voda na služebnách. Takové elementární věci. A to nemluvím o benzinu do aut,“ uvedl poslanec Pecina.

Dnešní protest nebude zřejmě poslední

0„Když vidím, jak se vyvíjí situace, tak nemohu zaručit, že hasiči zůstanou klidní. Předpokládám, že se nejvíce naštvanost projeví 15. února, kdy poprvé poberou nižší služební příjem,“ řekl ČT24 Zdeněk Oberreiter, předseda Odborového svazu hasičů.

Protestovat se dnes bude také jinde v Evropě. Evropská odborová konfederace (EOK) svolala demonstraci do Bruselu, kde se ve čtvrtek sejdou šéfové vlád zemí EU, aby diskutovali o východiscích z krize eurozóny. Zároveň mobilizovala i k protestům v evropských zemích. Řecko dnes například ochromila generální stávka.