Rozpočtové provizorium v EU zažehnáno

Brusel/Štrasburk - Evropský parlament dnes definitivně schválil rozpočet Evropské unie na příští rok. Společenství se tak vyhne provizoriu, které mu hrozilo poprvé od roku 1988. Reálné nebezpečí hospodaření podle starého rozpočtu vyvstalo poté, co v polovině listopadu zkrachovala jednání mezi europoslanci a členskými státy. Kdyby se provizorium nepodařilo zažehnat, EU by chyběly peníze na financování nového diplomatického sboru, ale i na dotace pro některé důležité projekty včetně výstavby plynových zásobníků v Česku.

Bruselští zákonodárci nakonec ustoupili od svých požadavků na šestiprocentní výdajů a spokojili se s úspornějším návrhem národních vlád, které odmítaly posílat do unijního rozpočtu ze svých státních pokladen více peněz v době, kdy musí přijímat řadu úsporných opatření. Výdaje EU nicméně nakonec vzrostou o 2,9 procenta, což je ovšem podstatně menší nárůst než v posledních letech.

Evropský parlament kromě toho požadoval, aby mohl mluvit do přípravy dlouhodobého evropského rozpočtového rámce na roky 2014 až 2020. Již nyní je jasné, že národní vlády budou chtít znovu šetřit, ale tentokrát půjde až o stovky miliard eur, zatímco v případě rozpočtu pro rok 2011 to byly jen jednotky miliard eur. I poslanci hodlají bojovat tvrdě. Po dnešním schválení rozpočtu na příští rok se nechala socialistická frakce slyšet, že boj o budoucí výdaje tím zdaleka nekončí.

Video Telefonát Evy Hrnčířové
video

Telefonát Evy Hrnčířové

Mluvčí socialistické frakce a švédský europoslanec Göran Färm:

„Mám obavy o budoucnost. Členské státy EU odsouhlasily zvýšení počtu úkolů pro evropskou sedmadvacítku, ale nechtějí je financovat. To bude hlavní problém v roce 2012 a 2013.“

EU nejspíš nebude mít jinou možnost, než omezit výdaje na zemědělství, kam v současnosti plyne zhruba 40 procent rozpočtu, nebo na takzvanou kohezní politiku. Ta přináší dotace chudším regionům evropské sedmadvacítky, a tedy i všem českým krajům s výjimkou Prahy. Pro Česko by její případné změny měly obrovský dopad, který jen zdůrazňuje skutečnost, že v případě rozpočtu pro roky 2007 až 2013 Češi získali nejvíce peněz v přepočtu na obyvatele v celé EU.