Majitelé domů zveřejnili mapu, která napoví cenu nájemného

Praha - Majitelé domů vytvořili publikaci, která mapuje problém místně obvyklého nájemného. Na konci roku totiž končí regulace cen nájmů pro zhruba 400 tisíc bytů v České republice. Pokud se poté nájemník s pronajímatelem nedohodnou na ceně za užívání bytu, mohou se obrátit na soud, který by měl do budoucna určit místně obvyklou cenu nájmu.

„Místně obvyklé nájemné vzniká zcela nezávisle na politických zadáních a politických očekáváních. Je to taková hodnota, která vyrovnává nabídku a poptávku,“ vysvětluje princip mapy představené Občanským sdružením majitelů domů (OSMD) předseda jeho správní rady Tomislav Šimeček.

Mapa vznikla ve spolupráci s odborníky na trh nemovitostí

„V okamžiku, kdy tato mapa bude k dispozici, musí být závazná jak pro ministerstvo pro místní rozvoj, tak pro ministerstvo práce a sociálních věcí, poněvadž na tuto hodnotu je třeba konstruovat dávky sociálního bydlení,“ dodal Šimeček. Podle něj se kniha ve spolupráci s předními odborníky z této oblasti pokouší přesně určit, jak nájemné vzniká, jak je definováno, jakým způsobem se zjišťuje a kde ho lidé mohou okamžitě zjistit.

„Dá se říct, že do určité míry jsou tyto mapy určitou formou regulace, nicméně nemají nic společného s regulací, která byla u nás uplatňována ještě donedávna,“ uvádí Petr Sunega z oddělení socioekonomie bydlení Sociologického ústavu AV ČR.

Čas do spuštění deregulace se velmi rychle blíží. Na většině českého území skončí regulace posledním dnem letošního roku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to pak bude k 31. prosinci 2012.