Honda svolává k opravě 1,35 milionu vozů, Volkswagen 413 tisíc

Detroit - Japonská automobilka Honda Motor svolá po celém světě zhruba 1,35 milionu malých vozů Fit k opravě vadné elektroinstalace u předních světel. V Evropě, kde se tento model prodává pod jménem Jazz, bude opatření zahrnovat 385 tisíc vozů. Oprava se ve Spojených státech a Kanadě nevyhne více než 413 tisícům vozů německé automobilky Volskwagen AG. Za svolávací akcí stojí riziko úniku pohonných hmot a následného vzplanutí. Kontrola se bude týkat modelů Golf, Rabbit, Jetta a Jetta Sportwagen z let 2007 až 2009 a New Beetle z let 2006 až 2010.

Honda upozornila, že v souvislosti se závadou nebyly hlášeny žádné nehody. V Japonsku svolá automobilka zhruba 735 tisíc vozů Fit a v USA to bude 143 tisíc vozů. Opatření se bude týkat rovněž Asie, Afriky a Blízkého východu. Podle mluvčího společnosti bude svolání automobilů v Japonsku Hondu stát zhruba 3,6 miliardy jenů (přes 800 milionů korun) a bude mít pouze nepatrný vliv na její zisky.

Volkswagen svolává k opravě 413 tisíc severoamerických vozů

Volskwagen uvádí, že se v USA kontrola dotkne 377 tisíc vozů. Zbývající vozy byly prodány v Kanadě. Dotčené vozy byly vyrobeny v Mexiku a poté exportovány do USA a Kanady. Volkswagen zatím v souvislosti s možnou závadou neobdržel žádnou zprávu o případném požáru, zranění nebo nehodě. Automobilka začne svolávat vozy do servisů ke kontrole v lednu, majitelé vozů nebudou muset za případné odstranění závad nic platit.

V současnosti je Volkswagen, jehož součástí je i česká Škoda Auto, největší automobilkou v Evropě a do roku 2018 se chce stát největším výrobcem automobilů na světě. Za období leden až listopad prodej Volkswagenu meziročně stoupl o téměř 13 procent na 6,59 milionu vozů. Firma tak již prodala více aut než v celém loňském roce. Volkswagen očekává, že za celý letošní rok jeho prodej poprvé v historii překoná sedm milionů vozů.

Do centra pozornosti se zprávy o svolávání automobilů k opravám dostaly poté, co byla největší světová automobilka Toyota Motor nucena svolat po celém světě k opravě přes osm milionů automobilů kvůli problémům s nechtěným zrychlováním. Japonská Toyota byla přitom dosud pověstná kvalitou svých vozů.