Řecká nezaměstnanost vystoupala na desetiletý vrchol

Atény - V Řecku se nyní nachází nejvíc nezaměstnaných za posledních deset let. Tamní míra nezaměstnanosti se totiž ve třetím čtvrtletí vyhoupla na 12,4 procenta, jak dnes oznámil řecký statistický úřad. Ještě ve druhém čtvrtletí činil procentuální počet nezaměstaných 11,8 procenta a k jeho dalšímu zhoršení přispěl pokles ekonomické aktivity v zemi.

Vyšší hodnota nezaměstnanosti je dobře patrná i v porovnání se situací v minulém roce. Před rokem se totiž míra nezaměstnanosti dostala na 9,3 procenta. Podle oficiální statistiky vzrostl počet lidí, kteří přišli za poslední rok o práci, o 33,7 procenta. Do budoucna se počet nezaměstnaných zřejmě ještě zvýší, protože se v důsledku úsporných opatření projeví dopady recese.

Přes 600 tisíc Řeků bez práce

Na konci třetího čtvrtletí bylo bez práce 621 938 Řeků. Ve věkové skupině 15 až 29 let je ale nezaměstnanost mnohem vyšší a dosahuje 24,2 procenta. „Trhu práce škodí narůstající recese. Zrychluje se propad stavebnictví i zpracovatelského sektoru, firmy ve velkoobchodě i maloobchodě ale vykazují větší odolnost, protože při práci využívají větší flexibility,“ poznamenal ekonom finančního ústavu National Bank Nikos Magginas. Ve čtvrtém čtvrtletí podle něj nezaměstnanost přesáhne hranici 13 procent, protože se dál sníží domácí poptávka.

Přestože se nezaměstnanost v Řecku nachází nad průměrem eurozóny, stále není tak vysoká jako ve Španělsku, kde je blízko 20 procent. Velmi vysokou míru nezaměstnanosti má i Slovensko. Průměrná míra nezaměstnanosti v eurozóně v září činila 10,1 procenta a zvýšila se navzdory zlepšení v Německu.

V současnosti se Řecko potýká s vážnými ekonomickými problémy, které zemi letos na jaře přinutily požádat o mezinárodní pomoc. Tu jí v objemu 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu korun) zajistí Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Řecko bude pomoc čerpat postupně v průběhu tří let, pokud bude průběžně plnit stanovené podmínky.

Španělský úřad práce
Španělský úřad práce