Dzurinda: Odchod Slovenska od eura nepřichází v úvahu

Varšava - Podle slovenského ministra zahraničí Mikuláše Dzurindy nepřichází vystoupení Slovenska z eurozóny v úvahu. Reagoval tak dnes ve Varšavě na diskuzi, kterou před několika dny odstartoval šéf slovenského parlamentu Richard Sulík. „U nás je demokracie a v demokracii i politik může říct nebo napsat, co chce,“ prohlásil šéf slovenské diplomacie Dzurinda. „A tak mi dovolte říct, že odchod od eura na Slovensku nepřichází v úvahu,“ dodal.

Před několika dny předseda slovenského parlamentu Sulík, který je šéfem druhé nejsilnější vládní strany Svoboda a solidarita, vybídl k přípravám plánů na opětovné zavedení koruny. Důvodem pro to má být nynější dluhová krize v eurozóně. Odmítavě se k jeho návrhu postavila slovenská premiérka Iveta Radičová i resort financí.

„Euro je dobrá věc,“ myslí si Dzurinda, podle kterého to samé nelze vždy říct o všech politicích.

Podle Dzurindy si politici půjčují peníze, aby se zalíbili voličům, proto prý není třeba měnit peníze, ale špatné politiky: „Nezodpovědný živnostník zkrachuje, ale to musí platit i pro nezodpovědné státy.“

Do Evropské měnové unie vstoupilo Slovensko zatím jako poslední země v roce 2009. Přestože předběhlo okolní postkomunistické státy, v klubu platícím eurem se stalo jeho nejchudším členem. Po propuknutí dluhové krize v Řecku odmítla Bratislava jako jediná země eurozóny poskytnout půjčku Aténám. Podpořila však vznik záchranného fondu ve formě úvěrů a garancí, který využije Irsko jako první adept.