České granáty pod stromeček? Dejte si pozor na padělky

Praha – Pod vánočním stromkem najdeme jak dárky měkké, tak ty tvrdé, nejčastěji v podobě šperků. A protože k dámám patří teplé barvy, často pro ně pánové volí náhrdelníky, náušnice či prsteny z českých granátů. Na předvánočním trhu se přitom poměrně často vyskytují padělky těchto poměrně drahých šperků. Česká obchodní inspekce navštívila šest zlatnictví v centru Prahy. V nich nakoupila celkem tři vzorky, o kterých prodejci tvrdili, že je zdobí české granáty. Testy však ukázaly, že se jedná o padělky.

U dvou výrobků dokonce prodejci doložili pravost šperků certifikátem, i tak se ale o pravé české granáty, které se těží výhradně v České republice, nejednalo. Všechny tři nakoupené šperky sice zdobily granáty, nikoliv však české. Podle odborníků se drahé české granáty nahrazují nejčastěji levnějšími africkými, ty jsou však zbarvené dohněda.

Inspekce zahájila s obchodníky správní řízení. Ale vzhledem k tomu, že se obchodníci uchylují k nekalým obchodním praktikám opakovaně i pod hrozbou sankcí, varuje spotřebitele, aby si zvláště v předvánočním shonu dávali pozor na to, co kupují. Při nákupu by měli od prodejce vyžadovat co možná nejvíce informací o původu a kvalitě použitých kamenů. V případě jakýchkoliv pochybností, by měli raději vyhledat jiného prodejce. Se svými podněty se mohou spotřebitelé obracet i na Českou obchodní inspekci.