Češi recyklují jako o závod, ledniček odevzdávají víc než Rakušané a Švýcaři

Praha – Za uplynulých pět let odnesli Češi na sběrná místa přes sedm milionů elektrospotřebičů. V recyklaci ledniček a mrazniček obsadili v evropské konkurenci dokonce pátou příčku. Za sebou tak nechali i tradičně ekologicky smýšlející národy, jakými jsou Rakušané nebo Švýcaři.

Největší sběrné systémy Elektrowin a Asekol shromáždily za posledních pět let svého působení přes 160 tisíc tun elektroodpadu. Do takové váhy by se legendární Titanic vešel zhruba třikrát. „Můžu říct, že meziroční nárůsty jsme měli někde mezi 30 a 40 procenty každý rok, ale v letošním roce očekáváme určitou stagnaci,“ říká předseda představenstva společnosti Elektrowin Jaroslav Holakovský.

Útlum způsobila krize. Ta se totiž dotkla i odpadů. Lidé neměli peníze, nakupovali méně nové věci, a ty staré proto nevyřadili. I tak si ale Češi v rámci Evropy nevedou špatně. V absolutním množství recyklovaných elektrospotřebičů se Česko pohybuje zhruba uprostřed evropského žebříčku. Pokud ale jde třeba o chladničky, obsadí Česko po přepočtu na obyvatele páté místo.

V praxi to znamená, že se v Česku recykluje skoro 80 procent všech chladicích zařízení. Podíly se ale zvyšují i u těch ostatních. „Investujeme poměrně značné úsilí, značné peníze do sběru elektrozařízení, do kampaní. Učíme spotřebitele elektrozařízení odevzdávat,“ podotýká jednatel společnosti Asekol Jan Vrba.

Roman Tvrzník, generální ředitel, Elektrowin:

„Co se týče absolutních množství, tak se pohybujeme někde uprostřed žebříčku, a když se zaměříme na vybrané komodity, například v chlazení, co se týče přepočtu kilogram na obyvatele, jsme dokonce na pátém místě v Evropě.“

To ale samo o sobě nestačí. Ledničky nebo televize totiž lidé recyklují hlavně proto, že by se jim nevešly do běžné popelnice. Třeba s varnými konvicemi je to jiné. Pokud není sběrné místo na dosah, končí často ve směsném odpadu.

V Česku jsou dnes v provozu stovky sběrných dvorů. Soustředí se hlavně do větších měst. Elektroodpad ale mohou lidé odložit i do kontejnerů mobilního svozu, které si objednávají samotné obce. Podle zákona musí při koupi nového výrobku odebrat ten starý i koncový prodejce.