Irsku padá rating, nevěří mu ani Mezinárodní měnový fond

Dublin - Investoři, raději se vyhněte Irsku. Takový vzkaz dnes poslala na trhy mezinárodní ratingová agentura Moody's, když srazila hlavní rating Irska o pět bodů, z dosavadní známky Aa2 na stupeň Baa1. Irsko tak dělí od pádu do spekulativního pásma pouhé dva stupně. Navíc agentura nevylučuje, že hodnocení země ještě sníží. Záležet bude na tom, jestli se Irsku podaří v blízké době stabilizovat veřejné finance. Přílišnou důvěru v bývalého keltského tygra nemá ani Mezinárodní měnový fond. Ten se obává, že Irsko nebude schopné dodržet některé podmínky záchranného úvěru.

Ke snížení ratingu přispěl i pokračující pokles objemu úvěrů v soukromém sektoru, říká Moody's. Viceprezident agentury a hlavní analytik státních dluhů Dietmar Hornung uvedl, že úvěrovou spolehlivost Irska značně poškodily problémy bank a intervence vlády na jejich podporu. Irská vláda se v době finanční krize za tamní banky zcela zaručila, což se jí nyní příliš nevyplácí.

Moody's

0„Zvýšená nejistota kolem výhledu irské ekonomiky, což byl další rozhodující faktor před dnešním snížením ratingu, je výsledkem trvajícího a výrazného propadu sektoru finančních služeb a realit.“

Video Telefonát Jana Bureše
video

Telefonát Jana Bureše

„Jde o překvapivě velké snížení. Čekalo se, že se snižovat bude, ale ne o tolik. Navíc Moody's řekla, že ponechává negativní výhled, takže může snižovat dále. Hodně záleží na tom, jak dopadnou volby, které budou v lednu 2011,“ vysvětlil analytik České spořitelny Luboš Mokráš.

Ke snížení irského ratingu sáhla už minulý týden konkurenční agentura Fitch, která jako první z trojice velkých agentur zbavila Irsko ratingu v pásmu A. Fitch rating Irska snížila o tři stupně na BBB-plus poté, co Irsko podalo žádost o zahraniční pomoc. Tu jí v objemu 85 miliard eur (asi 2,1 bilionu korun) poskytnou Evropská unie a MMF.

Irsku nevěří ani Mezinárodní měnový fond

Pochybnosti ohledně současné situace i budoucího hospodářského vývoje Irska má i Mezinárodní měnový fond. Zemi podle něj hrozí v příštích letech značná rizika, kvůli nimž by se jí nemuselo podařit splatit nedávno dohodnutou finanční pomoc a srazit deficit rozpočtu pod tři procenta.

„Předpokládáme, že tempo oživení ekonomiky bude pomalé. Rizika jsou značná a vycházejí z deflačních tendencí, napjatých bilančních rozvah a negativních fiskálních a finančních zpětných vazeb,“ vysvětlil fond ve své zprávě. Irsko by tak nemuselo splnit podmínku, kterou si při poskytnutí pomoci stanovila Evropská unie a která počítá s rychlým poklesem deficitu. Fond totiž odhaduje, že schodek bude v roce 2014 bez dalších opatření ještě mírně nad pěti procenty a v roce 2015 bude činit 4,8 procenta HDP. V té době by už ale měl být pod třemi procenty HDP.

Problémy by mohlo mít Irsko i se splácením samotné pomoci. Fond dnes ale zároveň razatně vyloučil jakékoliv snižování úroků ze záchranného úvěru. Evropská unie zase odmítá, aby se věřitelé Irských bank, které stály u zrodu tamní dluhové krize, podíleli na krytí ztrát. Irsko tak nejspíš čeká velmi trnitá cesta z krize.

Irsko není jediné, kdo nemá v zahraničí valnou důvěru

José Manuel Barroso, evropský komisař

„Evropa potřebuje hlavně strukturální reformy než zlepšení vyhlídek na rychlý růst. Máme problémy s konkurenceschopností, a tu se snažíme řešit.“

Problémy mají i ostatní země - Řecko, Portugalsko nebo třeba Španělsko. „Španělsku hrozí reálná šance, že mu bude snížen rating. Bylo by to značně nepříjemné, protože španělská ekonomika je větší než u ostatních postižených států, a značně by to zatížilo evropský bezpečnostní fond,“ dodává Mokráš. Agentura Moody's začala znovu přezkoumávat rating i u Řecka, kde před rokem začala dluhová krize. Zatím vyhlíží jeho zhoršení. Nevěří totiž, že se zemi podaří snížit zadlužení na udržitelnou úroveň.

Moody´s
Moody´s
Více fotek
  • Moody´s autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/700/69989.jpg
  • Mezinárodní měnový fond zdroj: www.alphabetics.info http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1383/138272.jpg