Ceny benzinu stále rostou. A půjdou dál

Praha - Ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic během týdne dál výrazně stouply. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 byla v pondělí v průměru o 3,5 procenta vyšší než před týdnem a činila průměrných 33,04 koruny za litr. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Motorová nafta zdražila o rovná tři procenta na průměrných 32,11 za litr. Special 91 zdražil na průměrných 32,53 Kč za litr, a byl tak o bezmála čtyři procenta dražší než o týden dřív.

Nejstrmější byl růst ceny plynu LPG; ta se zvýšila o bezmála sedm procent na průměrných 16,70 koruny za litr. O týden dřív se LPG prodával v průměru za 15,62 koruny za litr; před rokem se přitom prodával pod 13 korunami za litr.

Podle předsedy Společenství čerpacích stanic Ivana Indráčka se v posledních dnech uklidnila situace na rotterdamské burze s benzinem a naftou. Čeští obchodníci ale podle něj ještě dalším zdražováním dorovnávají rozdíly mezi nakoupenými a prodávanými palivy. „Pumpy mají ještě prostor pro další zvyšování cen,“ uvedl Indráček, podle něhož by se průměrná cena benzinu mohla vyšplhat až k 33,50 koruny za litr.

Velká Británie hlásí rekordní ceny

Ceny benzinu raketově rostou nejen v Česku. Hluboko do kapsy musí sahat také například Britové. Litr benzinu v Anglii stojí v přepočtu 36 korun. Za plnou nádrž obyvatelé ostrovního království zaplatí o 6 liber víc než na začátku letošního roku.

Kromě cen ropy a kurzových výkyvů měn vzhledem k dolaru teď přispívá ke zdražování pohonných hmot také chladné počasí. „Ve Velké Británii hodně ovlivňuje cenu současné počasí - a to hlavně v místech, jako je Skotsko. Tam teď mají nejdražší naftu. Myslím, že to je hlavně kvůli problémům se sněhem a ledem z minulého týdne,“ upozornil prezident Automobilové asociace Edmund King. Navíc podle něj ovlivňují ceny i sami obchodníci - jednoduše chtějí vydělat.