Novela pro bezpečnější hračky má půl cesty za sebou

Praha - Novela o požadavcích na výrobky, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna, má pomoci odstranit nebezpečné hračky z trhu. Předloha přejímá evropskou směrnici a podle ministerstva průmyslu a obchodu výrazně sníží riziko poškození zdraví dětí. Nyní jí čeká cesta Senátem. Ispektoři jen loni na tuzemském trhu zakázali prodej bezmála 30 tisíc hraček v celkové hodnotě 2,6 milionu korun.

 

Díky nové úpravě budou moci například dozorové orgány dát podnět k přezkoumání již vydaného certifikátu, který má potvrzovat bezpečnost hračky. Pokud dovozci budou mít podezření, že hračka uváděná na trh nesplňuje technické požadavky a může ohrozit zdraví lidí, budou o tom muset podat informace výrobci a dozorovému orgánu.

Dle kabinetu Petra Nečase má novela udržet a posílit konkurenceschopnost českých výrobců a dovozců hraček při obchodování jak s ostatními členskými státy EU, tak s ostatními zeměmi. Bez splnění směrnice by hračkářské výrobky byly v rámci vnitřního trhu kvůli neplnění harmonizovaných technických požadavků v podstatě neobchodovatelné.

V průběhu loňského roku zakázala Česká obchodní inspekce (ČOI) na tuzemském trhu prodej nejméně 30 tisíc hraček v celkové hodnotě 2,6 milionu korun. Mezi zakázanými výrobky bylo například 400 kusů akustických hraček, které vydávaly silnější zvuk než připouštějí normy. Inspekce zakázala také prodej 162 kusů magnetických hraček a 4 144 hraček určených pro děti mladší tří let.