Hálek má jít za pokus o podvod s akciemi Kotvy na pět let za mříže

Praha - Pět let ve vězení má strávit bývalý šéf investičního fondu Trend Miroslav Hálek za pokus o podvod s akciemi pražského obchodního domu Kotva v hodnotě téměř 385 milionů korun. Verdikt dnes vynesl Městský soud v Praze. Šestiletý trest vyměřil i Martinu Vlčkovi, uprchlý Miroslav Vlastník dostal tříletý podmíněný trest se zkušební dobou pěti let. Luboši Zlatohlávkovi soud uložil tříletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Muži se podle spisu pokusili v roce 2003 podvodně získat asi 56 procent akcií společnosti, a tak ji ovládnout. Verdikt zatím není pravomocný.

Podle soudu jsou Hálek, Vlček, Vlastník a Zlatohlávek vinni z pokusu o podvod. Vlček byl navíc uznán vinným i z podvodu, pokusu o podvod a padělání a z padělání a pozměnění peněz. Zlatohlávka přitom navrhl státní zástupce zprostit obžaloby s tím, že se jeho vina bezpečně neprokázala. „Soud tento názor nesdílí,“ uvedl Petr Braun, předseda senátu.

Vinu přitom všichni čtyři odmítají. Skutky pátého obžalovaného - Libora Páva - trestní senát již dříve vyloučil k samostatnému projednání. Advokáti všech obviněných soudu navrhli, aby jejich klienty obžaloby zprostil v plném rozsahu s tím, že se jejich vina neprokázala. Státní zástupce a obhajoba se rozcházejí především v otázce, které dokumenty jsou pravé, které padělané a kdo je skutečným vlastníkem cenných papírů. Žalobce si stojí za tím, že akcie byly v roce 1997 FEL prodány.

Podvod s akciemi pražského obchodního domu Kotva za více než 380 milionů

Podle státního zástupce chtěli Hálek, Vlček a Vlastník v roce 2003 získat téměř 385 tisíc zaknihovaných akcií společnosti Kotva pomocí zfalšovaných dokumentů. Žalobce tvrdí, že akcie byly už v roce 1997 prodány kyperské společnosti Forminster Enterprises Limited (FEL), obžalovaní to věděli, a přesto se je pokusili o několik let později podvodně získat, když předstírali, že nešlo o prodej, ale pouze o půjčku.

Společnost Královéhradecká Brokerská měla podle zpochybňované smlouvy zapůjčit akcie na 2 230 dnů. Tím muži údajně vytvořili fiktivní pohledávku za FEL na vrácení akcií, kterou pak prý postupovali na firmy, které kontrolovali. Podle obžaloby šlo o společnosti Genta a Invest Centrum CZ. Policie se případem začala zabývat na základě trestního oznámení, které podala právě společnost FEL, jež smlouvu o půjčce neuznává a považuje ji za falešnou.

Transakce byla podle žalobce vedena jako obchod i ve Středisku cenných papírů. Hálkův obhájce naopak dříve podotkl, že dokument z roku 1997 nehovoří o koupi nebo prodeji akcií, ale jde o smlouvu o úplatném převodu cenných papírů, což může znamenat prodej i půjčku. „Skutků, jež se mi kladou za vinu, jsem se nedopustil, nic jsem nespáchal, žádám svoje zproštění,“ prohlásil před časem Vlček. „Žádám, abych byl v plném rozsahu zproštěn, protože obžaloba je naprosto nesmyslná a v rozporu s logikou i zjištěnými skutečnostmi,“ uvedl Hálek v minulosti.

Současně čelí Hálek obžalobě i v kauze údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia. Žalobce viní manažery včetně Hálka, který byl údajně hlavou celé skupiny, z poškození fondů ve výši 1,4 miliardy korun. Obžalovaní podle spisu od poloviny 90. let z portfolií fondů různými machinacemi vyvedli akcie nejcennějších firem, například společnosti Kotva.