Nejméně závad má podle německých kontrol TÜV Toyota Prius

Berlín - Trh s ojetinami začínají překvapivě ovládat hybridní modely. Žebříček zveřejněný německým časopisem Auto Bild totiž ukázal jasného vítěze – v nejsledovanější kategorii použitých vozů mladších než tři roky s přehledem zvítězil hybridní model Toyoty Prius. Je to poprvé, co v žebříčku zvítězil vůz na hybridní pohon.

Žebříček nejspolehlivějších ojetin se sestavoval na základě více než sedmi a čtvrt milionů technických kontrol v Německu. Zatímco v celkovém průměru se nějaká vada našla téměř u každého pátého auta, u Toyoty Prius našli kontroloři chybu přibližně u každého padesátého modelu. Na druhém místě pak skončilo Porsche 911.

Günter Dettelmann, TÜV SÜD

„Dokazuje to, že nejspolehlivější vozy nadále dělají továrny v Japonsku a Německu.“

Z žebříčku taky vyplývá nepříjemné zjištění – technický stav ojetých vozů je nejhorší v historii. Zatímco loni mělo alespoň jednu závadu asi sedmnáct a půl procenta, letos už to bylo bezmála dvacet procent. Za posledních osm let se pak počet aut se závažnými závadami zvýšil o osm procent s tím, že nejčastěji se objevují na poloosách, brzdách a taky na světlech.

Na dalších místech skončily Smart Fortwo, VW Golf Plus a Ford Fusion. Naopak nejhůře dopadly Kia Carnival, Hyundai Atos a Fiat Doblo. Žádný model tuzemské Škody Auto na čele žebříčku neskončil, ale neobjevil se ani mezi vozy s nejvyšší kvótou vážných závad.

Koupě ojetiny
Koupě ojetiny