Vánoce pokaždé jinak – třeba s půjčeným stromečkem nebo ozdobami

Praha - O půjčovny zboží a různé služby na klíč je stále větší zájem. Na chuť jim můžete přijít třeba během hektických předvánočních příprav. Letošními trendy, které ušetří stres, jsou třeba půjčovny stromků a vánočních ozdob nebo pronájem šikovné hospodyně. Například živý stromek často nesmí v českých domácnostech o Vánocích chybět. Místo běhání po obchodních domech nebo trzích si ho ale letos můžete pohodlně půjčit. Tzv. pronájmy vánočních stromků v květináči jsou už několik let hitem ve Spojených státech nebo Británii. Nápadem se inspiroval i zakladatel první takové půjčovny v Česku.

„Základní myšlenka, proč tento projekt vznikl, je šetrnost vůči životnímu prostředí, což je mi poměrně blízké, a musím říct, že mě vždycky štvalo, když si lidi kupovali umělé stromky nebo když se potom řezané vyhazovaly ven na ulici. Byl kolem toho nepořádek, takže jsem hledal nějakou alternativu, která toto odstraní. Ten, kdo chce mít doma kousek živé přírody, může tuto možnost zvolit,“ říká majitel půjčovny Martin Čuba.

Šetrný k životnímu prostředí i budoucímu nájemníkovi

Při výběru na internetu navíc odpadne i předvánoční stres, který je s vybíráním stromku v obchodech více méně spojený. „Je velká výhoda, že si člověk svůj stromek vybere na internetu. Každý stromeček je nafocený, má napsanou výšku,“ uvádí Čuba. Cena stromku je 380 nebo 420 korun podle velikosti, tedy srovnatelná či nižší než u řady řezaných stromků. Stromek je však pražským zájemcům přivezen domů zdarma, a to v kteroukoliv zvolenou hodinu a den.

Martin Čuba, majitel půjčovny stromků:

„Nemusíte řešit ani dopravu, protože od hypermarketu je potřeba stromek nějak přivézt. Do osobního auta se většinou nevejde, tramvají ho vozit je těžké, takže výhodou této služby je i to, že stromek přivezeme a v lednu zase odvezeme zpět do přírody.“

Řada stromků, které jsou pěstovány v květináči ve venkovních podmínkách, však teplotní šok spojený s vysokými teplotami doma nevydrží. „Vybíral jsem stromky tak, aby byly co nejvíc připravené přežít náraz do domácnosti, protože pokud je stromek venku a přijde do domácnosti, vydrží 10, maximálně 14 dní,“ vysvětluje Čuba. Proto vybral takové druhy, které jsou k tomuto účelu vhodné - stříbrný smrček neboli smrk pichlavý a smrk omorika.

Současně s každým stromečkem zákazník dostane drobný návod, jak se o něj starat, kam ho třeba umístit v rámci bytu, kde není vhodná plocha nebo jak je potřeba ho zalévat. „Můj prvotní cíl není vydělat. A pokud vydělat, tak možná v dalších letech,“ dodává majitel půjčovny stromků. Například stromky od Martina Čuby není možné sehnat už od začátku prosince. Celkem 112 stromků bylo letos málo, a tak v příštím roce přemýšlí nad podstatným rozšířením sortimentu.

U stromečků ale vánoční půjčování nekončí. Pronajmout si můžete také různé ozdoby, dekorace nebo venkovní osvětlení. Stejně jako například ve světě módy, i u vánočních dekorací se trendy rok od roku mění. Skleněné ozdoby střídají ty slaměné nebo přírodní, stromky už nemusí být nutně jen zelené. Objevují se také černé, oranžové či bordó varianty.

K dokonalé vánoční atmosféře chybí už jen vygruntovaný byt, kapr a vonící cukroví. I to ale můžete zvládnout takřka bez práce. Existují totiž firmy, které nabízí Vánoce na klíč. „Záleží na fantazii klienta, od úklidu až po štědrovečerní večeři zajistíme všechno. Když bude chtít výzdobu zahrady, výzdobu stromečku, výzdobu domu - spolupracujeme s aranžérkou, zajistíme, nemáme s tím vůbec žádný problém, jenom to chce objednávat včas,“ říká spolumajitelka firmy Pohodlnější život Hana Šináglová.

Vánoční stromky
Vánoční stromky
Více fotek
  • Vánoční stromky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/593/59241.jpg
  • Vánoční stromek zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/588/58723.jpg