Zima nahrává prodejcům elektřiny i palivového dřeva

Praha - Mrazivé dny, ale i rostoucí ceny energií přiměly řadu lidí vrátit se ke klasickému způsobu vytápění. Prodejci palivového dřeva registrují o svoje zboží enormní zájem a také počítají vyšší výdělky. Rok 2010 bude rekordní pro Lázeňské lesy. Od ledna tu prodali už tři tisíce prostorových metrů skládaného štípaného dřeva. Zájem o něj mají nejen v okolí Karlových Varů, ale i na Chebsku nebo v sousedním Bavorsku. Lépe se vede rovněž prodejcům elektřiny nebo plynu. I oni hlásí vyšší spotřebu.

Teploty už jsou několik dní v řadě pod bodem mrazu, ne všem ale při pohledu na ně úsměvy tuhnou. Radují se třeba prodejci dřeva. Pro Lázeňské lesy v Karlovarském kraji bude rok 2010 zcela jistě rekordní. „Nárůst prodeje se zvýšil odhadem o dvacet až třicet procent. Neudělala to ale jen letošní zima, lidé se vracejí k tomuto způsobu topení,“ prohlásila Věra Bartůňková z Lázeňských lesů.

Návrat ke klasickému vytápění ale přináší i určitá rizika. Karlovarští hasiči jen za poslední tři měsíce vyjížděli ke dvaceti požárům kvůli špatnému stavu komína. „Dochází k usazování sazí uvnitř komína, je to v podstatě čistý dehet, který potom začne hořet, a v tom komíně pak vznikají teploty přesahující tisíc stupňů,“ řekl Martin Kasal, mluvčí HZS Karlovarského kraje. Hasiči proto doporučují včasnou a důkladnou přípravu celého topného systému.

I přes velký zájem prodejce dřeva nemění čtrnáctidenní dodací lhůty ani ceny. Už tři roky si účtuje tisíc korun za prostorový metr buku a 700 za smrk. To prodejci uhlí pociťují jinou realitu. Brikety jsou o třetinu dražší. Sto kilo přijde už na víc než pětistovku. A lidé je tak prý nakupují po troškách. Mrazy protáčejí elektroměry i pro výrobce proudu. Při poklesu teploty z minus 3 na minus 4 stupně se spotřeba elektřiny zvýší o pět procent, vypočítává Česká přenosová soustava. A také mluví v uplynulém týdnu o rekordním zatížení sítě.

Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ:

„Mrazivé počasí přináší větší spotřebu elektřiny, oproti normálu se teď pohybujeme o pět procent výše, než je běžné. Ale samozřejmě ty spotřeby jsou proměnlivé podle toho, jaká je aktuální teplota.“

Vyšší spotřeba rovná se i vyšší tržby. V celkových číslech a zisku skupiny ČEZ ale spíše zanedbatelné.