Nový zákon usnadní Chávezovi znárodňování bank

Caracas - Venezuelský parlament schválil zákon, který usnadní vládě prezidenta Huga Cháveze znárodnit banky a sníží jejich zisky. Sám prezident bude moci nařídit převzetí bankovních institucí, které považuje za problematické. Zatím tak mohl učinit pouze bankovní dozor. Zákon je součástí širšího balíku zákonů, jejichž cílem je posílení socialismu v zemi.

Jakmile zákon podepíše Chávez a bude zveřejněn v úředním věstníku, budou banky muset odvádět každých šest měsíců pět procent svých zisků sociálním organizacím. Zákon také vyžaduje, aby banky vytvořily fond, ve kterém bude uložena částka odpovídající deseti procentům jejich kapitálu. Ta se použije na platbu mezd a penzí v případě jejich bankrotu.

Za posledních 12 měsíců vláda převzala desítky malých krachujících bank a vyplatila většině jejich zákazníků vklady. Loni Chávez zaplatil jednu miliardu dolarů (19,2 miliardy korun) za místní divizi španělské Banco Santander. Podíl státních bank v bankovním sektoru země se tak snížil zhruba na třetinu.

Minulý týden Chávez varoval banky, že musí plnit vládou stanovený plán poskytování úvěrů, nebo je vláda převezme. Mezi jinými jmenoval zvláště místní divizi španělské BBVA. Banky ve Venezuele jsou navzdory dva roky trvající recesi stále ziskové. Analytici se domnívají, že nový zákon jim zhorší podmínky, ale jejich podnikání v zemi může být i nadále úspěšné.

Banky nejsou první sektor, na který si Chávez brousí zuby

Za 11 let v úřadě už Chávez znárodnil velkou část venezuelské ekonomiky napříč mnoha odvětvími. Pod státní křídla se snažil dostat například producenty ropy. Celková hodnota znárodněných projektů v tomto sektoru se už pohybuje v řádech miliard dolarů. Prezident sáhl také na producenty cementu a oceli nebo výrobce elektřiny.

Chávezova ruka ale dosáhla už i do spotřebního sektoru – znárodnil síť supermarketů Exito. Většinového majitele – francouzský maloobchodní řetězec Casino – tím podle svých slov potrestal za příliš vysoké zdražení po devalvaci venezuelské měny.