Od WikiLeaks dává ruce pryč i Bank of America

Londýn - Velký americký finanční ústav Bank of America se dnes připojil k několika dalším bankám a oznámil, že již nebude realizovat transakce na podporu serveru WikiLeaks. Toto opatření přichází v době, kdy WikiLeaks, který od minulého měsíce zveřejnil již tisíce amerických diplomatických depeší, plánuje uvolnit také tajné informace o bankách. „Naše rozhodnutí je založeno na racionálním přesvědčení, že WikiLeaks může být zapojen do aktivit, které jsou mimo jiné v rozporu s naší vnitřní politikou při zpracování plateb,“ citovaly tiskové agentury z oficiálního prohlášení Bank of America.

Spoluzakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange rozhodnutí velké americké banky označil za „novou formu finančního maccarthysmu ve Spojených státech“. Assange v pátečním interview pro televizní stanici CNBC uvedl, že jeho organizace plánuje brzké zveřejnění informací o bankách. A v rozhovoru pro magazín Forbes minulý měsíc zase sdělil, že tyto dokumenty odhalí „neetické praktiky“ jedné velké americké banky. Obecně se předpokládá, že by se mělo jednat právě o Bank of America.

Reakce Juliana Assanga

0„Jde o novou formu finančního maccarthysmu, která zbavuje naši organizaci financí, jež potřebuje k přežití, a která mě osobně připravuje o prostředky, které potřebují mí právníci, aby mě ochránili před vydáním do USA nebo Švédska,“ řekl podle agentury AFP Assange skupině novinářů v Británii, kde čeká na rozhodnutí soudu o vydání do Švédska.

„Vyzýváme všechny lidi, kteří milují svobodu, aby zrušili své účty u Bank of America,“ reagoval vzápětí WikiLeaks na sociální síti Twitter. 

Některé další finanční instituce, včetně MasterCard Inc. a PayPal Inc., již také ukončily převody plateb pro WikiLeaks. Tyto aktivity znesnadňují serveru přijímat dary a finanční podporu od jeho příznivců.

Julian Assange
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Salvatore Di Nolfi