Tradiční betlémské suvenýry ohrožuje čínský dovoz

Betlém - Vánoční Betlém se každoročně stává cílem pro desítky tisíc turistů. Ty neodradí ani přísná bezpečnostní opatření, čehož umí místní náležitě využít. Letos ale mnoho důvodů k radosti nemají. Výroba suvenýrů je sice v Izraeli v plném proudu, zisky z prodeje ale i zde ohrožuje levný čínský dovoz.

Pro izraelské obchodníky jsou Vánoce vrcholem turistické sezony. Jen výroba dřevěných sošek s křesťanskou tematikou živí více než 250 řezbářských dílen. Letošní zisky jsou ale ohroženy. „Moc lidí u nás nenakupuje, prodáváme jen velmi málo. Teď navíc začali vozit zboží z Číny, které prodávají turistům. Například Rusové vůbec nekupují naše dřevěné sošky, kupují jen věci z Číny. Z toho nic nemáme,“ říká řezbář Bshara Hawash.

Čínská konkurence je silná

„I my už jsme si všimli, že se v našich obchodech začalo prodávat netradiční zboží, které konkuruje místní výrobě suvenýrů,“ zaregistroval čínskou konkurenci také Samir Hazboun z Betlémské obchodní a průmyslové komory.

Obchodníci i výrobci suvenýrů přitom doteď těžili ze stoupajícího zájmu zahraničních turistů o jejich město, kterých od roku 2008 Betlém přilákal skoro dva miliony. Potíže palestinských řemeslníků tak obchodníky příliš nezajímají. Originální dřevěné figurky si nemůže dovolit každý a levnější zboží se prodává lépe.

„Nedovážíme z Číny olivové dřevo, ale levné figurky, takže i turisté, kteří nechtějí moc utrácet, si z Betléma mohou odvézt nějaký suvenýr,“ hájí se majitel obchodu Maher Canawati.

Betlém leží na palestinském území. Po letech těžkých bojů je nyní v oblasti relativní klid. Právě díky tomu se sem turisté podívají častěji než dřív. I tak ale ve městě dál stojí osmimetrová betonová zeď a do izraelských částí země se turisté dostanou jen skrz Izraelci střežené brány.

Betlémské suvenýry
Betlémské suvenýry