Solárníci se nestihnou připojit do konce roku, přijdou o miliardy

Praha – Vlastníci solárních elektráren přijdou o další miliardy korun. Na zhruba sedminu všech plánovaných zdrojů, které měly být připojeny do distribuční sítě ještě letos, se totiž nedostane. Připojení až v novém roce ale pro jejich majitele znamená výrazně nižší výkupní ceny, a tudíž i vysoké ztráty. Píší o tom dnešní Hospodářské noviny.

Provozovatelé slunečních zdrojů, na které se už letos nedostane, přijdou podle odhadů deníku v následujících dvaceti letech o zhruba 35,8 miliardy korun. Jejich výkon bude podle Energetického regulačního úřadu činit 250 megawattů. Stát ale tolik nezoufá. Solárníci tak totiž nedosáhnou na výhodnější, státem dotované ceny, a vláda tak nebude muset hledat zdroje na jejich podporu.

ČEZ prý připojování zdržuje záměrně

Připojení k síti technicky včetně časových termínů zajišťují distribuční společnosti ČEZ Distribuce či E.ON. Vztah mezi solárními podnikateli a těmito společnostmi se proto v závěru roku vyostřuje. Někteří solárníci totiž distribuční společnosti viní ze záměrného zdržování, a dokonce hovoří o politických tlacích zejména na polostátní ČEZ. Distributoři však kritiku odmítají.

Špatná zpráva pro solárníky přichází po tom, co je o zisky připravil už rychlý a razantní nástup zimy. Sníh a dlouhodobě oblačné počasí totiž srazily výkon těchto zdrojů až o polovinu. Při sněhových kalamitách dokonce nedodávaly prakticky žádný proud.