Česko láká zahraničí na IT služby

Egham (Británie) – Česko i Slovensko jsou i nadále pro zahraničí lákavými zeměmi poskytujícími zahraničí IT a podnikové služby. Průzkum z této oblasti pro rok 2010/2011 sestavila firma Gartner. Ze seznamu nejatraktivnější třicítky zemí přitom tentokrát agentura vyškrtla osm zemí a nahradila je jinými. Nováčky jsou Bangladéš, Bulharsko, Kolumbie, Mauricius a Peru. Trojice Panama, Srí Lanka a Turecko se do seznamu potom vrátila.

Malé ekonomiky se derou do popředí

Viceprezident průzkumu v Gartneru Ian Marriott:

„Letošní nejvyšší třicítka států jsou výhradně mladé ekonomiky.“

Mnoho států se v posledních dvanácti měsících snažilo posílit svou pozici jako lokality IT a podnikových služeb pro zahraniční zadavatele. Rozvíjející se státy se totiž často na tyto služby spoléhají jako na nástroj svého hospodářského růstu. Jde o řešení v době, kdy se ekonomika jejich obchodních partnerů dostala z recese a váhavě roste.

Naopak sedm rozvinutých trhů a Uruguay z letošního seznamu Top 30 vypadlo. Z vyspělých zemí to byly Austrálie, Irsko, Izrael, Kanada, Nový Zéland, Singapur a Španělsko. Stále by se ale měly považovat za důležitý zdroj služeb pro blízké zahraniční lokality. Uruguay si za poslední rok nevedla hůře, jiné trhy ale vykázaly dynamičtější pokrok.

O Top 30 rozhodlo deset kritérií

Seznam zemí s aktivitami, po nichž je poptávka ve světě, Gartner sestavuje na základě deseti kritérií. Mezi hodnocenými kritérii jsou například vládní podpora, jazyková vybavenost, pracovní síla, infrastruktura, vzdělávací systém, náklady, politické a ekonomické prostředí či kulturní kompatibilita.