Moody's ukazuje Portugalsku zvednutý ukazovák

Londýn – Ratingová známka Portugalska by mohla opět klesnout. Tentokrát o snížení uvažuje agentura Moody's. Dlouhodobé závazky portugalské vlády mají nyní známku A1 a podle Moody's se mohou zhoršit o jeden až dva stupně. Naposledy agentura hodnocení Portugalsku snížila v červenci. Nyní je důvodem revize nejistý dlouhodobý výhled pro kondici portugalské ekonomiky a obavy z horších podmínek přístupu země na kapitálový trh.

Moody's bude Portugalsko prověřovat čtvrt roku

Revize by neměla trvat déle než tři měsíce. Agentura se zaměří na dopad vládních dluhů na potřebnou podporu bankovnímu sektoru. Prozkoumá i výdrž portugalského exportu, který si vede překvapivě dobře. Podle viceprezidenta Moody's Anthonyho Thomase jde při kontrole spíš o pravděpodobnost, jak se může zhoršit ve střednědobém termínu dostupnost prostředků na splácení dluhu, spolu s obavami, jak se portugalská ekonomika vypořádá s dopadem fiskální konsolidace. 

Anthony Thomas, viceprezident Moody's a její hlavní analytik pro Portugalsko:

„Podle názoru Moody's o platební schopnost Portugalska nejde.“

Portugalsko se chce vyhnout situaci, kdy by muselo požádat o mezinárodní pomoc jako Řecko a Irsko. Vláda země proto v polovině měsíce přijala sérii opatření na podporu hospodářského růstu. Nově také zavedla čtvrtletní revize fiskálních cílů.

Portugalsko patří k zadluženým zemím eurozóny a jeho vyhlídky zhoršuje i to, že výrazný hospodářský růst není na dohled. Tamní bankovní systém je sice závislý na Evropské centrální bance, ale podle portugalské bankovní asociace tato závislost klesá a bude se snižovat i nadále.