Češi se letos v práci činili, přesčasy jim problémy nedělaly

Praha – Zaměstnanci soukromých firem letos pracovali pilněji než loni. Odpracovali totiž o tři hodiny více. Pracovníci také častěji zůstávali přes čas. Pozitivně se promítlo i méně dovolených a nemocí. Nejvíce letos odpracovali dělníci v zemědělství. Nejméně naopak ekonomice přispěli pomocní a nekvalifikovaní pracovníci. Odborníci se radují a mluví o těchto údajích jako o důkazu ekonomického oživení.

Češi se loni činili. Měsíčně v průměru pracovali 150 hodin místo loňských 147. Podle ministerstva práce a sociálních věcí zůstal v práci každý zaměstnanec déle o průměrné téměř čtyři hodiny. Naopak nepatrně méně se marodilo. Každý měsíc se lidé léčili o 20 minut méně než v roce 2009 a dovolenou si průměrný Čech zkrátil o hodinu měsíčně.

Čísla mluví jasně o konci krize

Analytici tleskají nad hlavou. Čísla podle nich svědčí o tom, že to nejhorší má česká ekonomika za sebou. Například dovolenou si lidé ze soukromého sektoru brali při nedostatku zakázek. Poptávka ale roste a průměrná doba dovolených klesá.

Měsíčně letos nejvíce odpracovali dělníci v zemědělství, lesnictví a rybářství. Ti napracovali téměř 155 hodin. Spolu se zaměstnanci pracujícími jako obsluha strojů a zařízení také zůstávali v práci nejvíce přes čas. Každý měsíc sedm hodin. Nejvíce času na dovolené naopak letos strávili úředníci. Ti se rekreovali více než 14 hodin měsíčně.