Čína doufá v brzké uzdravení eura, pro své dobro

Peking - Čína uvedla, že podporuje snahu unie vypořádat se s dluhy svých států, které odnáší například evropská společná měna. Peking dal ale zároveň najevo, že by rád viděl, aby přijatá opatření byla účinnější. Čína je znepokojena vývojem dluhové krize v eurozóně a dala najevo určité obavy, zda je v silách Evropské unie krizi v zemích eura včas zažehnat.

Peking bedlivě sleduje zhoršující se dluhovou situaci v Evropě, jelikož významnou část svých největších devizových rezerv na světě ve výši 2,5 bilionu dolarů drží v eurech. „Máme vážné obavy, zda je možné dluhovou krizi v Evropě dostat pod kontrolu. Chceme vidět, jestli je EU schopna zvládnout rizika kolem státních dluhů a dostat se z finanční krize,“ uvedl čínský ministr obchodu Čchen Te-ming.

Symbiotický vztah je třeba podpořit

Čína má samozřejmě na stabilitě společné evropské měny zájem. Pro unii je totiž největším obchodním partnerem a to, jak se vyvíjí situace v Evropě, přímo ovlivňuje i Peking. „V posledních deseti letech evropské společnosti významnou měrou přispívaly k čínskému ekonomickému růstu. Čína zase přinesla Evropě velkou škálu levných produktů,“ zdůraznil místopředseda Evropské komise Joaquin Almunia.

Obě ekonomiky nyní chtějí spolupracovat v ještě větší míře. „Reformy mezinárodních ekonomických a finančních pravidel bychom měli prosazovat společně. Musíme bojovat proti všem formám protekcionismu,“ říká čínský vicepremiér Wang Qishan. Čína také doufá, že Evropská unie přestane vyšetřovat, že Čína údajně dováží do unie bezdrátové modemy za dumpingové ceny a uzná Čínu jako plnohodnotnou tržní ekonomiku.