Penta podává pomocnou ruku Sazce, ta ji ale hodlá žalovat

Praha - Společnost Penta se oficiálně vložila do jednání o budoucnosti Sazky. Zadlužené loterijní společnosti nabídla finanční pomoc v objemu řádově miliard korun a další platby v hodnotě stovek milionů korun by byla ochotná garantovat. S nabídkou dnes seznámila sportovní svazy, které patří k současným akcionářům loterijní společnosti. Informace, které ale Penta akcionářům poskytla, se Sazce nezamlouvají. Vedení Sazky tak bude po společnosti Penta požadovat náhradu škody v řádu miliard korun a obrátí se v této souvislosti na soud.

Penta prý lhala, Sazka chce soud

„Požadavek souvisí s nepravdivými informacemi, které zástupci společnosti Penta prezentovali dnes sdělovacím prostředkům a představitelům některých sportovních svazů a které se týkaly finanční situace a likvidity Sazka, a.s,“ uvádí se v prohlášení, které společnost vydala dnes večer.

Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové

Mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund:

„Nepravdivé informace, týkající se hospodaření a finanční situace Sazky, zveřejnili její zástupci s cílem uměle snížit hodnotu Sazky a získat neoprávněný prospěch. Dalším cílem bylo poškodit konkurenta a zvýšit hodnotu vlastních, veřejně obchodovaných akcií. Podle názoru Sazky, a.s., se tak dopustili nekalosoutěžního jednání, které je v rozporu s obchodním zákoníkem a způsobili škodu značného rozsahu, jejíž náhradu společnost požaduje.“

Penta pomoc nenabízí zdarma

Výměnou za pomoc ale Penta žádá stoprocentní podíl v největším hráči na českém loterijním trhu. Změnit by se také muselo vrcholové vedení, které by fungovalo jako garant restrukturalizace. To znamená i odchod pro Aleše Hušáka, současného šéfa Sazky. Mluví se ale i o prodeji nepotřebných aktiv a ve hře je dokonce i prodej O2 areny.

Insolvenci a následný konkurz, které nyní Sazce hrozí, nelze podle Penty - vlastníka konkurenční loterijní společnosti Fortuna - odvrátit bez vstupu finančního investora. Strategický partner se musí dohodnout se současnými akcionáři Sazky a věřiteli a okamžitě posílit likviditu společnosti. V roce 2011 bude přitom Sazka podle propočtů Penty potřebovat dvě až tři miliardy korun plus další garance.

Nabídka trvá, akcionáři se ale neshodnou

Marek Dospiva, Partner Penty:

„Ve čtvrtek rozešleme naši nabídku všem členům výkonného výboru Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV).“

Podle Dospivy bude nabídka platit až do prohlášení insolvence Sazky. „Nabídka mi připadá rozumná,“ řekl předseda Českého tenisového svazu a člen výkonného výboru ČSTV Ivo Kaderka s tím, že ji bude prezentovat na jednání výkonného výboru. Dodal, že mu chybí relevantní informace o dění v Sazce. V plánu vedení Sazky na stabilizaci společnosti prý neslyšel jediné slovo o budoucnosti financování sportu. Možnost jednání s Pentou přivítal i šéf basketbalového svazu Miroslav Jansta. Nový způsob financování sportu by podle něj měly hledat také státní orgány, jako jsou ministerstva školství a financí.

„Já předpokládám, že ta jednání budou intenzivně probíhat. Je tady 18. leden - termín, do kterého bychom měli znát cestu,“ přidává své souhlasné stanovisko prezident Českého šermířského svazu František Janda.

Majoritní akcionář, Český svaz tělesné výchovy, prozatím stojí za současným vedením Sazky. Šéf svazu Pavel Kořan svou účast na dnešním jednání odmítl, protože se přihlásil spolu s dalšími členy statutárních orgánů Sazky k restrukturalizačnímu plánu, který byl v pondělí představen. Jednání ostatních akcionářů by považoval za krajně nešťastné. Penta je podle něj konkurenční společnost. „Nevím, proč bychom měli vyjednávat s konkurencí,“ uvedl dnes.

Sazka se bojí nepřátelského převzetí

Martin Danko, mluvčí Penty:

„Všechny naše kroky budou jen se souhlasem akcionářů Sazky.“

Penta zahájila oficiální jednání proto, že v poslední době jde Sazce doslova o život. Miliardář Vítek skoupil pohledávky Komerční banky a Raiffeisenbank v hodnotě bezmála miliardy korun, a ty chce urychleně splatit, jinak pošle Sazku do insolvence. Společnost ale musí platit i vysoké splátky za výstavbu někdejší Sazka arény.

„Čelíme bezprecedentním tlakům na nepřátelské převzetí společnosti,“ tvrdí generální ředitel Sazky Aleš Hušák. Penta ale popírá, že by z její strany mělo jít o útok na současné akcionáře. Svými vyjádřeními se podle vedení Penty Hušák pouze snaží odvrátit pozornost od problémů, které on sám Sazce způsobil. „Nejde o žádné nepřátelské převzetí. Dneska jsme zavolali předsedy největších sportovních svazů, odprezentovali jsme jim ve velmi přátelské atmosféře řešení současné situace,“ vysvětluje ale Dospiva.

Do finančních problémů se hlavní hráč na poli loterií dostal i přesto, že solidně vydělává. Za tři čtvrtletí 2010 vytvořila Sazka čistý zisk 1,036 miliardy korun. Celoroční zisk by pak měl mírně přesáhnout výsledek za rok 2009. Zisk ze sázkové a loterijní činnosti překročil 950 milionů korun, zisk z neloterijních činností, podléhajících dani z příjmu, činil téměř 86 milionů korun.

Sazce se nedaří, sportovní svazy mají smůlu

Dříve tak od Sazky dostávaly sportovní svazy více než miliardu korun ročně. Po výstavbě vysočanské areny se však společnost dostala do finančních potíží. Už loni tak sportovním svazům šla zhruba čtvrtina z původně slibované částky. Letos si některé svazy stěžují, že neviděly ani korunu, a další roky budou podobné. Někteří sportovci dokonce tvrdí, že kdyby zůstala Sazka v současném stavu, tak by do sportu nemusela jít ani koruna v následujících dvaceti letech.