Ekonomiky zemí u Mexického zálivu se zatím nevyrovnaly s ropnou havárií

Houston – Ještě nyní nemají lidé z oblastí zasažených únikem ropy z poškozeného vrtu v Mexického zálivu sečtené všechny škody, které jim katastrofa způsobila. Přitom od chvíle, kdy z vrtu Deepwater Horizon přestala vytékat ropa do moře, uplynuly více než tři měsíce. Mnozí obyvatelé navíc kvůli ropné havárii přišli o práci a před Vánoci jsou tak závislí na náhradách od společnosti BP a darech dobročinných spolků.

Například manžele Reddickovy z Louisiany živil před katastrofou lov krevet. Nyní však obchody váznou a peníze v rodinném rozpočtu chybí. „Pořád se snažíme vydělat peníze na lodi, ale obchody teď moc nejdou. Od BP jsem nějaké peníze dostala, ale ne tolik, kolik jsem vydělávala předtím,“ vysvětluje rybářka Jennifer Reddick.

Lovci ústřic obrací každou korunu

Od katastrofy se do práce zatím nevrátili ani zaměstnanci firmy P&J, která v oblasti Mexického zálivu loví ústřice. Složitou situaci pomáhají zvládnout i místní charitativní organizace. Lidem postiženým katastrofou vozí jídlo, oblečení a hračky pro děti. Likvidace následků mezitím stále pokračuje, i když v daleko menším měřítku.

Jack Smith, americká pobřežní hlídka:

„Největší výzvou je teď ropu pod pískem najít. Máme stroje, které to dokážou. Pak je potřeba vyvrtat díru, písek vyčistit a vrátit ho zpátky tam, kde jsme ho našli.“

Z pláží se podařilo odstranit 70 procent ropy, a tak by mohly být znovu přístupné na jaře příštího roku, tedy přesně rok od výbuchu ropné plošiny. Exploze 20. dubna zabila 11 dělníků. Do vody v Mexickém zálivu pak během následujících měsíců unikla miliarda litrů ropy, která způsobila ekologickou katastrofu na stovkách kilometrů pobřeží od Floridy až po Texas.