Letošní rok přál komoditám, zvedaly se i světové indexy

Londýn/New York/Hongkong - Letošní rok přinesl pro akciové trhy vesměs pozitivní zprávy. Hlavní světové indexy v průběhu roku přidávaly, například americké se zvedly dokonce o 12 procent. Investoři tak mohou být se svými portfolii spokojeni. Ovšem obyčejní lidé tolik důvodů k radosti nemají. I přes zlepšující se spotřebitelskou důvěru po celém světě se (nejen) vyspělé státy stále potýkají s vysokou nezaměstnaností, a navíc panují obavy o dluhy postižených zemí.

A jak vidí situaci na akciových trzích v roce 2010 legendární investoři Marc Faber a Jim Rogers? „Ekonomická situace se rozhodně zlepšuje, ale nemůžu říct, že jsme z nejhoršího venku. Čeká nás ještě mnoho let šetření, a s tím samozřejmě nemohou být lidé spokojeni,“ netají se mírným pesimismem Rogers.

„Dluhy zemí, převážně těch evropských, se prohlubují. Naštěstí tyto postižené ekonomiky nemají tak velký vliv na vývoj světového HDP. Prohlubující se dluhová krize by ale poškodila evropské banky, včetně centrální. S tím jsou samozřejmě spojené pojišťovny, penzijní fondy atd. Takže problém tady opravdu existuje a mně přijde, že centrální banky jen tisknou další a další peníze, aby oddálily moment pravdy,“ reaguje Faber na americké kvantitativní uvolňování. Pro tisk dalších 600 miliard dolarů se na podzim rozhodla americká vláda, která tak chtěla podpořit růst tamní ekonomiky. Právě americká ekonomika se ale postupně úspěšně zotavuje a další přilévaní kapitálu by mohlo vytvořit novou bublinu.

Jim Rogers, investiční guru

„Fed netuší co dělá, kvantitativní uvolňování číslo dva je opravdu strašlivá věc, která bude mít negativní vliv na vývoj globální ekonomiky. Jestli hrozí další bublina? Samozřejmě, když podpoříte ekonomiku 600 miliardami dolarů, tak tyto peníze musí někde skončit. Hodně jich půjde do komodit, jejichž ceny budou výrazně růst. Ale pouze do okamžiku, než cenová bublina praskne a nastane prudký propad.“

Kdo vsadil na komodity, neprohloupil

Komodity jsou přitom v roce 2010 jasným vítězem mezi všemi aktivy. Například stříbro přidalo od začátku roku 75 procent. „Drahé kovy byly v letošním roce nadprůměrně výkonné. Myslím si, že jejich růst bude pokračovat, dokud budou vlády tisknout další a další peníze. A to může trvat pěkně dlouho,“ uvádí Faber.

Profesionálové ale mají o budoucích investicích jasno a plánují nakupovat zemědělské komodity, které by své ceny měly udržet i přes budoucí nervozitu na trzích. „Myslím, že ceny zemědělských komodit v budoucnu výrazně porostou a to samé platí i pro akcie zemědělských společností. Ten růst by měl pokračovat dalších 5, 10 až 15 let. Být farmářem, nebo chcete-li zemědělcem, bude v budoucnu velmi dobře oceněno,“ pouští se do pozitivního výhledu Rogers.

V portfoliích obou světově proslulých investorů proto nebudou příští rok chybět kromě komodit ani měny a firemní dluhopisy.

Rozhovor s investičními legendami

Marc Faber

0Dojde podle vás příští rok k dalšímu propadu na trzích?

Nemyslím si, že by během příštího roku došlo k nějakému výraznějšímu propadu. Dokud budou centrální banky připraveny tlačit do systému peníze a likvidita tak bude zajištěna, není důvod, proč by měl finanční trh kolabovat.

Myslíte si, že druhé kvantitativní uvolňování bude pro americkou ekonomiku prospěšné?

Prostě si to nemyslím. Nemyslím, že by to jakkoli pomohlo. Musíme si uvědomit, že ekonomika se už zotavovala a s kvantitativním uvolňováním se ekonomika podle mého názoru přehřeje. Jasnou indicií pro přehřátí budou ceny komodit, které mohou velmi výrazně růst.

Jaký je podle vás scénář, pokud příští rok některá evropská země zbankrotuje?

Trh zareaguje, ale naštěstí tyto postižené ekonomiky nemají tak velký vliv na vývoj světového HDP. Ale samozřejmě by se to dotklo mnoha věcí, například by to hodně poškodilo evropské bankovní domy, včetně Evropské centrální banky. S tím jsou samozřejmě spojené pojišťovny, penzijní fondy atd. Takže problém tady opravdu existuje, mně ale příjde, že centrální banky jen tisknou další a další peníze, aby oddálily moment pravdy. A tím je podle mě totální kolaps, který zákonitě přijde.

Jaká je vaše předpověď pro rozvíjející se trhy na příští rok?

Výhled na rozvíjející se trhy je pozitivní. Ale pouze do té doby, než se stane něco v Číně. Tím myslím především rychlost růstu čínské ekonomiky, která se zpomaluje, a nezapomínejme ani na zvyšující se počet úvěrů. Stejně tomu bylo ve Spojených státech mezi lety 2000 a 2007. Zvyšující se počet úvěrů vedl k úvěrové krizi a něco podobného by se mohlo stát právě v Číně. Počet dosažených úvěrů je ale v Číně vyšší než ve Spojených státech, a právě proto se bojím o zdraví čínské ekonomiky, která by svou nafukující se bublinou mohla stáhnout ke dnu i další rozvíjející se trhy. Nesmíme ale zapomínat na světový význam Číny. Případná čínská krize by nezasáhla pouze mladé trhy, ale globální ekonomiku jako takovou.

Jaký je váš výhled na komodity, co doporučujete k nákupu?

Posledních 12 let jsem doporučoval nakupovat zlato i stříbro. A myslím si, že jejich růst bude pokračovat, dokud budou vlády tisknout další a další peníze. Až kvantitativní uvolňování přestane, čeká nás přinejmenším 20procentní korekce, ale to není případ současné nálady na trhu. Zatím bych je nakupoval.

Jim Rogers

0Jak se podle vás bude v příštím roce dařit ekonomice?

Ekonomický vývoj bude pokračovat podle nastavených pravidel. Vlády budou i nadále do ekonomik pumpovat hromady peněz. Globální vývoj je ale stále horší, protože stále více zemí se blíží dluhové propasti.

Dotkneme se dalšího dna?

Myslím, že do tří let se rozhodně dočkáme vážnějších ekonomických problémů. A jestli se to projeví na trzích – no určitě, další propad je nevyhnutelný. Stále více dluhů a stále více zemí, které se blíží bankrotu, nás do další krize stoprocentně dostanou. Přitom vše bylo v rukách vlád, jejich špatná rozhodnutí se ale v budoucnu projeví.

Jaký je váš názor na další uvolňování kapitálu v USA?

Kvantitativní uvolňování číslo dva – to je opravdu strašlivá věc, dotkne se každého občana ve Spojených státech a bude mít samozřejmě vliv i na vývoj globální ekonomiky. V Americe to samozřejmě způsobí zvyšování státního dluhu, zvýšení nervozity na trzích, zvýšení inflace. Zkrátka to způsobí tolik nepořádku, kolik tu dlouho nebylo. Podle mého názoru americká centrální banka absolutně netuší, co dělá.

Pomůže kvantitativní uvolňování akciím?

Když podpoříte ekonomiku 600 miliardami dolarů, tak tyto peníze musí někde skončit. Některé půjdou do akcií, některé půjdou do komodit. Podle mého názoru ale bude kvantitativní uvolňování lepší pro komodity, kam půjde peněz přece jen o něco víc než do akcií. Já ale akcie tolik nesleduji, snažím se investovat do aktiv, o kterých jsem přesvědčen, že budou růst. Takže jestli pomůže kvantitativní uvolňování akciím, je mi upřímně jedno.

Jak se projeví pomoc od EU a ECB dluhově postiženým státům?

Myslím, že pomoc od EU a od ECB dluhově postiženým zemím rozhodně pomůže, ale z dlouhodobého hlediska je to absolutní nesmysl. Takto dluhově postiženým státům by se pomoci dostat nemělo, mají se nechat zbankrotovat. Uvědomme si, že taková pomoc nebude dobrá pro Evropu, pro euro a ani pro celý svět.

Podle odborníků půjdou ceny zemědělských komodit v budoucnu nahoru, má cenu do nich investovat?

Myslím, že ceny zemědělských komodit v budoucnu výrazně porostou a to samé platí i pro akcie zemědělských společností. Ten růst by měl pokračovat dalších 5, 10 až 15 let. Být farmářem, nebo chcete li zemědělcem, bude v budoucnu velmi dobře oceněno. Investoři by se zkrátka měli ve svých portfoliích zaměřit na zemědělství.

A komodity jako zlato a stříbro?

Já osobně vlastním obě tyto komodity, jak zlato, tak stříbro. V současnosti bych ale ani jednu tuto komoditu nekupoval, protože v poslední době výrazně posilovaly. Pokud ale přijde určitá korekce, doufám, že budu natolik chytrý, že si koupím víc zlata i stříbra.

Jak se bude vyvíjet americký dolar proti hlavním svět měnám?

Z dlouhodobého hlediska to bude pro americký dolar katastrofální, jeho hodnota zmizí, podle mě navíc ztratí svůj status světové rezervní měny. Vezměte příklad britské libry, která byla také rezervní světovou měnou a od svého vrcholu ztratila přes 80 procent, a to byl její konec. To samé se stane americkému dolaru.

Na co by se měl drobný investor v budoucnu zaměřit?

Určitě by se neměl soustředit na dluhopisy, to bude v budoucnu absolutně nevýhodná investice. Mezi dobré investice osobně řadím komodity a měny. U měn ale záleží, jaké si investor vybere. Já bych nesázel na euro ani na dolar. Co se týče akcií, tak těm bych se zdaleka vyhnul.

Jim Rogers
Jim Rogers
Více fotek
  • Jim Rogers zdroj: raymondpronk.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2193/219277.jpg
  • Marc Faber zdroj: www.infiniteunknown.net http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2193/219280.jpg
  • Marc Faber zdroj: www.swissinfo.ch http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2193/219281.jpg
  • Jim Rogers zdroj: raymondpronk.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2193/219278.jpg