O dluhové poradny byl letos mimořádný zájem

Praha - Do letošního září se na poradny pomáhající při předlužení obrátilo o polovinu více lidí, než tomu tak bylo ve stejném období roku 2009. Celkem Asociace občanských poraden poskytovala informace a rady ohledně řešení dluhů v 11 městech České republiky. Projekt zaměřený na prevenci proti předlužení je součástí Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení.

Když poradny za devět měsíců loňského roku zodpověděly v poradnách 3492 dotazů týkajících se zadlužení, netušily, že letos to za stejné období bude už 5366 dotazů. Do ročního projektu, financovaného z prostředků ministerstva práce a EU, se zapojily poradny v Berouně, Bohumíně, Českých Budějovicích, Ostravě, Praze, Rumburku, Rychnově nad Kněžnou, Šumperku, Třebíči, Valašském Meziříčí a Varnsdorfu. V jeho rámci se pořádaly také osvětové semináře pro veřejnost, jak uvedla zástupkyně ředitele asociace Kateřina Plháková.

Ředitel Asociace občanských poraden Stanislav Skalický:

„Z projektu vyplývá, že nejohroženějšími skupinami obyvatel z hlediska nezdravého zadlužování jsou především lidé se základním vzděláním a nízkými příjmy, lidé se středním vzděláním zadlužení v důsledku investic souvisejících s bydlením, senioři, rodiče-samoživitelé, rodiče nezodpovědných a zadlužených dětí a v neposlední řadě mladí lidé po skončení ústavní výchovy nebo lidé po výkonu trestu.“

Podle asociace jsou nejčastějšími příčinami předlužení neschopnost opustit určitý životní standard ani při poklesu příjmů, nevýhodně uzavřené smlouvy o půjčce, ale i vysoké investice do bydlení. Lidé se také při podepisování smlouvy nezajímají, o kolik přeplatí poskytnutý úvěr či co znamená zkratka RPSN (roční procentní sazba nákladů).

V Česku se Evropský rok boje proti chudobě nesl zejména ve znamení podpory bezdomovcům či dlouhodobě nezaměstnaným. Na projekty, kde se tito lidé učili, jak se zařadit do běžného života, vyčlenila EU spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí 10,5 milionu korun. Kromě Asociací občanských poraden získalo podporu dalších 15 projektů, například Dobrovolnické centrum z Ústí nad Labem spustilo program na aktivizaci dlouhodobě nezaměstnaných.