Pod stromečkem se letos objeví víc chytrých telefonů

Praha - Ještě před dvěma lety zastávaly chytré telefony jen roli hraček pro technologické nadšence. Rozvoj rychlého internetu a snížení jeho cen ale otevřel telefonům s operačními systémy cestu k běžným lidem. Tzv. smartphonům se letos povedlo naplno prorazit do operátorských nabídek. A to i proto, že jim slibují nové příjmy. Symbolem nové kategorie mobilů je iPhone od Applu, ovšem telefony s dotykovým displejem a operačním systémem už vyrábí všechny velké značky.

„Smartphony tvoří před Vánoci přibližně třicet procent našich prodejů. Tradičně se prodávají nejlevnější telefony. Chytré telefony už ale dnes tvoří padesát procent naší nabídky,“ říká mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová.

Chytré telefony jdou ruku v ruce s rozmachem sítí třetí generace

Operátoři podporují nové telefony i stavbou sítí třetí generace. Díky ní může dnes v Česku rychle surfovat necelá třetina populace. V ideálních podmínkách se totiž mobilní připojení může vyrovnat i internetu přes pevnou linku.

„Rozmach 3G sítí znamená, že smartphony jsou pro uživatele využitelnější nebo lépe použitelné. S nástupem 3G sítí můžeme vidět, jak operátoři zařazují víc smartphonů do nabídky a více je tlačí zákazníkům,“ dokládá redaktor serveru Mobil.cz Luděk Vokáč.

Přitom prodeje chytrých telefonů se za poslední rok zdvojnásobily a na scéně zároveň probíhá boj o přežití velkých značek. Noví hráči na trhu, jako je třeba Apple nebo Google, totiž pomalu ukrajují zisky především vedoucí Nokii. Výrobci současně mění svou strategii a kromě přístrojů se snaží vydělat i na aplikacích, které prodávají na speciálních obchodech.

Chytré telefony
Chytré telefony