Řeckým parlamentem prošel úsporný rozpočet na příští rok

Atény – Kolem středeční půlnoci schválil řecký parlament nový úsporný rozpočet na příští rok. Cíl rozpočtu je s ohledem na řeckou krizi jasný - snížit zadlužení země, která se ocitla na pokraji bankrotu. Drastické snižování deficitu veřejných rozpočtů totiž Řecko slíbilo v květnu výměnou za úvěrovou pomoc Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

„Pro úspěch uděláme cokoli,“ řekl poslancům řecký premiér George Papandreu z Panhelénského socialistického hnutí před začátkem hlasování o rozpočtu. Ten byl úspěšně schválen a Řecko tak pro rok 2011 předpokládá deficit ve výši 7,4 procenta HDP. Letos přitom rozpočtový schodek činil zhruba 9,4 procenta HDP a loni dokonce 15,4 procenta HDP. Jeho snižování hodlá řecká vláda dosáhnout škrty ve výdajích i vyššími daněmi.

Papandreu: Už vím, že nezbankrotujeme

Video Telefonát Soni Dorňákové Stamu
video

Telefonát Soni Dorňákové Stamu

„Jsem optimističtější než dříve, protože už vím, že nezbankrotujeme. V roce 2012 bude naše ekonomika opět růst a o rok později budeme bez závazků. Bolestivá opatření jsou za námi,“ hýřil po hlasování optimismem Papandreu. Vládní škrty ve výdajích a vyšší daně se nelíbí opozici, která rozpočet nepodpořila ani jedním hlasem.

publicistka Soňa Dorňáková Stamu:

„Podnikatelé doufají, že se v novém roce už ekonomika přestane propadat. Právě malé firmy tvoří páteř řecké ekonomiky. Až 80 firem v Řecku totiž patří malým podnikatelům.“

Schválený rozpočet má přinést úspory ve výši 14 miliard eur (354 miliard korun), aby Řecko mohlo splnit podmínky Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu k poskytnutí finanční pomoci v celkové výši 110 miliard eur. Letos Řecko dosáhlo úspor ve výši 9,1 miliardy.

Řečtí poslanci rozpočet schvalovali až v pokročilých nočních hodinách poté, co ve středu před budovou parlamentu pokojně demonstrovaly asi tři tisícovky lidí proti snižování mezd ve veřejném sektoru a propouštění. Tyto a další kroky vlády mají postupně zažehnat dluhovou krizi, která trápí i další země eurozóny.

Řecké Vánoce v pochmurné náladě

Řecké Vánoce i přes schválení rozpočtu nebudou příliš optimistické. Řekové totiž přes celý rok kupovali jen to nejnutnější a nedá se tedy očekávat, že vánoční dárky budou skupovat ve velkém. Obrat k lepšímu se očekává teprve v příštím roce.