Klaus se podepsal pod rozpočet na příští rok

Praha - Prezident Václav Klaus svým podpisem posvětil zákon o státním rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem ve výši 135 miliard korun. Ve srovnání s letošním plánovaným deficitem je zhruba o 28 miliard nižší. Koaličnímu kabinetu Petra Nečase se ho podařilo prosadit ve sněmovně i přes nesouhlas opozice.

Podle vlády příjmy rozpočtu vzrostou proti letošku o zhruba 22 miliard na      1 044 miliard korun, zatímco výdaje klesnou o asi šest miliard na 1 179 miliard. Ve vládním návrhu schválili poslanci jen dva přesuny peněz mezi rozpočtovými kapitolami, a to jednu miliardu korun ve prospěch vysokých škol a 100 milionů korun ve prospěch slev na jízdné pro zdravotně postižené.

Rozpočet počítá s balíčkem úspor

Parlament byl nucen kvůli snížení rozpočtového schodku schválit čtyři úsporné návrhy zákonů, které snižují výdaje státu o zhruba 35 miliard korun. Byly to balíček škrtů v sociální oblasti, omezení podpory stavebního spoření, snížení příspěvku politickým stranám za mandát a změny v daních z příjmů, například zavedení takzvané povodňové stokoruny.

Podle analytiků představuje státní rozpočet na rok 2011 první krok ke stabilizaci veřejných financí. Následovat ovšem podle nich musí zásadní reformy sociálního, zdravotního a důchodového systému. Zároveň přiznávají, že úspory v hospodaření státu příští rok omezí růst hospodářství.

Nečasův kabinet podle úřadujícího předsedy ČSSD a exministra financí Bohuslava Sobotky podhodnotil příjmy rozpočtu, nemusel by pak snižovat například objem peněz na platy státních zaměstnanců. Další kritici naopak tvrdili, že je rozpočet postaven na chybných prognózách hospodářského růstu, který může být v důsledku vládních opatření nulový. Opozice přesto navrhovala přidat přes sedm miliard korun na různé dotace zemědělcům, více než miliardu na sociální služby a dvě miliardy korun na provoz policie a hasičského sboru.

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK
Autor: René Volfík