Agentura Fitch rozdělovala vánoční dárky – nižší rating pro Maďarsko a Portugalsko

Budapešť - Investoři zřejmě začnou stahovat svá mračna nad Maďarskem. Mezinárodní ratingová agentura Fitch totiž dnes snížila hlavní úvěrová hodnocení země o jednu příčku a jejich výhled zůstal negativní, tedy připraven k dalšímu zhoršení. Agentura Fitch svůj krok zdůvodnila zhoršením střednědobé rozpočtové pozice při relativně vysokém celkovém zadlužení země. Agentura zároveň rating dlouhodobých devizových závazků snížila na BBB- z dosavadního stupně BBB. Rating dluhů v domácí měně změnila obdobně na BBB z BBB+.

Rating dlouhodobých devizových závazků Maďarska snížila agentura Fitch na BBB- z dosavadního stupně BBB. Rating dluhů v domácí měně změnila obdobně na BBB z BBB+. Maďarská ekonomika prošla podle agentury v předešlých letech po době těžké fiskální nezodpovědnosti v letech 2004 až 2006 obdobím výrazné adaptace za pomoci dohody o pomoci s Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií. Nová vláda strany Fidesz však vytyčila ve veřejných financích špatný směr, který nepřispěje k dalšímu fiskálnímu ozdravování. Plány Fidesz naopak podle agentury střednědobý rozpočtový výhled zhoršují, dodal Fitch.

Analytik Fitch Ed Parker:

0„Snížení maďarských ratingů odráží hmatatelné zhoršení základní střednědobé rozpočtové pozice při relativně vysokých úrovních veřejného a zahraničního státního dluhu a devizovém dluhu domácích bank, což vystavuje zemi zranitelnosti vůči negativním šokům.“

Na počátku prosince snížila konkurenční Moody's Investors Service devizový rating Maďarska o dvě příčky na Baa3, což odpovídá novému hodnocení Fitch a je v těsné blízkosti spekulativní kategorie. Moody's svůj dopředu ohlašovaný krok zdůvodnila kontroverzní vládní fiskální strategií, která vyvolává obavy z dlouhodobého vývoje veřejných financí.

Navíc fiskální udržitelnost s ohledem na dlouhodobé hledisko podkopává i demontáž penzijní reformy z 90. let a absence střednědobé fiskální strategie. Situace vládních financí přitom nutí Maďarsko, aby si udrželo důvěru trhů, konstatovala agentura Fitch. Kurz forintu klesl po sdělení Fitch o 0,7 procenta.

Portugalsko: Ambiciózní cíle a špatný stav ekonomiky

O něco lépe než Maďarsko je na tom zatím Portugalsko. I jeho rating se ale na stupnici Fitch propadl o jeden stupeň na A+ z AA-. Horší známku zdůvodnila agentura pomalým poklesem deficitu běžného účtu portugalské platební bilance a obtížnějším finančním prostředím pro portugalské banky i vládu. Upozornila rovněž, že rozpočtový cíl portugalské vlády pro příští rok je mimořádně náročný. V příštím roce očekává Fitch v Portugalsku hospodářskou recesi.

„Neúspěch při plnění cílů pro rozpočtový deficit v roce 2011 by podkopal důvěru v udržitelnost veřejných financí ve středně dlouhém období,“ uvedla agentura. Portugalská vláda chce v příštím roce snížit schodek státního rozpočtu na 4,3 procenta hrubého domácího produktu ze 7,3 procenta předpokládaných v letošním roce.

Portugalsko je po Řecku a Irsku považováno za dalšího potenciálního uchazeče o finanční pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.