Razie v Central Group byla neoprávněná, případ daňových úniků tak možná vyšumí

Praha – Kauza daňových úniků v developerské firmě Central Group možná vyzní naprázdno. Podle serveru Aktuálně.cz se totiž na případ vztahují nedávné nálezy Ústavního soudu, které zpochybňují důkazy získané při policejních raziích provedených pouze z příkazu státního zástupce, nikoli soudce. Právě tímto způsobem přitom obžaloba získala i důkazy proti jednomu z největších českých developerů.

Loni v listopadu vtrhli do kanceláří Central Group policisté a zabavili zde několik účetních knih. Na základě informací z nich získaných pak protikorupční policie obvinila pět lidí včetně výkonného ředitele společnosti Aleše Novotného. Podle státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Ladislava Letka obvinění už od roku 2004 snižovali daňový základ společnosti pomocí fiktivních faktur, čímž způsobili nebo chtěli způsobit státu škodu přes 200 milionů korun. Pokud by je soud odsoudil, hrozilo by jim až deset let vězení. Teď se ale zdá, že celá kauza skončí na mrtvém bodě kvůli nemožnosti použít důkazy z firemního účetnictví.

Případ Central Group je přitom jen jednou ze stovek kauz, které zpochybnily nedávné nálezy Ústavního soudu. Podle něj může policejní prohlídky kanceláří a firemních sídel nařizovat výlučně soud, nestačí tedy jen rozhodnutí státního zástupce. Ten přitom nařídil i razii v Central Group.

Obhájci Central Group podali stížnost

Obhájci obviněných už kvůli tomu podali stížnost. „Obhajoba napadla důkaz, který byl nejspíše zajištěn v rozporu s vámi citovanými nálezy Ústavního soudu. V řízení jej proto v souladu s těmi nálezy nelze použít. O stížnosti dosud nebylo rozhodnuto,“ řekla Aktuálně.cz Kateřina Vodičková z týmu advokátů obviněného šéfa Central Group.

Policie i žalobci zatím oficiálně dopady nálezů Ústavního soudu v případě daňových úniků v Central Group zlehčují. Tvrdí, že soud už jednou oprávněnost prohlídky ve firmě zkoumal a nenašel žádné závady. Potíž je ale v tom, že toto zkoumání přišlo dřív, než Ústavní soud vydal své sporné verdikty.

Nadějí pro žalobce by mohlo být nejnovější prosincové stanovisko pléna Ústavního soudu, které předchozí verdikty senátů přebilo. Podle pléna Ústavního soudu nelze smazat důkazy ze spisů zpětně. Na první přelomový verdikt, který ukáže, zda se budou soudy řídit názorem pléna, nebo budou důkazy dál odmítat, se ale teprve čeká. Padnout by mohl už po Novém roce.